Co dělat, když je exekuce na účtu a dlužník podává návrh na insolvenci? A jaké jsou možnosti při prodeji majetku v rámci insolvence?

Dobry den, jak to je, když mám nezajištěnou pohledávku vůči bance, banka vydá nařízeni na exekuci, exekutor zablokuje účet a požádá o srážky z platu. Mezitím dlužník podá návrh na insolvenci a insolvence je schválena. Insolvenční řízení probíhá prodejem majetku, exekuce na plat je zastavena, ale exekuce na účet prý zrušit nelze.

A teď k otázce: Majetek prodaný, ins. správce má za úkol rozdělit peníze věřitelům a pohledávka je prodána jiné společnosti. Má dlužník právo žádat exekutora o zrušeni exekuce a odblokování účtu? A ještě jedna otázka, pokud má ins. správce něco zpracovat do 15 dní od nabyti právní moci, je to i s víkendy nebo jen pracovní dny? Děkuji

Dobrý den,

vůči bance máte zjevně závazek, nikoliv pohledávku. Banka svoji vykonatelnou pohledávku vůči vám může uplatňovat v exekuci. Během insolvence je výkon exekuce pozastaven. Exekutor Vám může dále blokovat účet, ale nemůže Vám z něj v průběhu insolvence strhnout peníze. Dlužník nemůže účinně žádat exekutora o zrušení exekuce ani odblokování účtu. Exekutor zruší exekuci usnesením až v případě kdy vymůže dluh, všechny sankce a svoji odměnu.

Uložil-li soud insolvenčnímu správci něco zpracovat ve lhůtě 15 dní od nabytí právní moci, rozumí se touto lhůtou 15 kalendářních dní (tedy včetně víkendů). Pokud insolvenční správce uloženou povinnost nesplní, může mu soud uložit stejnou povinnost s novou lhůtou. Při opakovaném neplnění může soud udělit pokutu. Samozřejmě to až v situaci, kdy správce nepracuje podle požadavků soudu, nebo nereaguje a nemá pro to zdůvodnění. Jinak lhůty v insolvenčních řízení prakticky nemají tak velký význam jako třeba lhůty u obchodního soudu.