Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #4896, Hypotéka a kupní smlouva

Hypotéka a kupní smlouva, Reality

Sjednejte si hypotéku online
13.7.2018 Reality

Přeji dobrý den, jsme spoluvlastnicí 1/2 rodinného domu, ve kterém jsou 2 samostatné bytové jednotky. Můj spoluvlastník nabídl (ne mně) svůj podíl k prodeji. Moje dcera by o tento podíl měla zájem, ale musela by si vyřídit hypotéku. Spoluvlastník ovšem z důvodu rodinných neshod prodá svůj podíl pouze jiným zájemcům nebo mně (podle zákona), nikoliv mým rodinným příslušníkům. Mohu ručit dceři svou bytovou jednotkou pro získání hypotéky? Je možné, aby kupní smlouva, která by byla na mé jméno, byla uhrazena touto hypotékou a poté byl koupený podíl přepsán na dceru? Doufám, že jsem alespoň trochu srozumitelně popsala náš problém. Srdečně děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, Vy můžete ručit svým majetkem za úvěr komukoliv. Přepis majitele na katastru můžete také provést kdykoliv (to bance nevadí, nezávisle na majiteli má na nemovitosti stále zástavní právo). Problém bude v rozdílných jménech (kupní smlouva a smlouva o úvěru). Standardně totiž účelovou hypotékou na bydlení můžete financovat jen své bydlení. Řešením by byla americká hypotéka (zhruba o procento vyšší úrok), kterou lze použít na cokoliv.