Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #11045, Hypotéka a mimořádná splátka

Jaký je optimální přístup k splácení hypotéky? Umorovat ji rychle nebo splácet po dobu 30 let?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, máme loni sjednanou hypotéku na 2,3 mil. Kč na 30 let, doba fixace 5 let. Pokud bychom zvládli našetřit 25% z výše hypotéky, myslíte, že se vyplatí hypotéku umořovat takto dříve a nebo je opravdu výhodnějšími splácet pomalu těch 30 let? Pocitově bychom měli rádi hypotéku neplacenou co nejdříve, ale v bance nám radili neumořovat. Dále bych se chtěla zeptat, zda se může předčasně splácet jednou ročně právě těch 25% a nebo můžeme splatit např. jen 10% z výše hypotéky. Moc děkuji za radu.

Dobrý den,

ročně můžete mimořádně a zdarma splatit zcela libovolnou částku, max. 25 % (nemusí to být přesně 25%, může to být méně, nemůže to být více). Zájmem banky je, abyste dlužili co nejvíce po co nejdelší dobu (o to vyšší z Vás má úroky), tedy banka Vám nic jiného ani radit nemůže. Spíše se zamyslete, čeho byste v životě chtěli ještě dosáhnout, co za jiné nemovitosti koupit, na co jiného peníze použít atd. Nebudete-li uspořené peníze navíc v dalších letech potřebovat (a máte-li dostatečnou rezervu), dává smysl provádět mimořádné splátky a šetřit tím na zaplacených úrocích (dobrý pocit z dříve splacené hypotéky má také svoji hodnotu). Naopak pokud byste v dohledné době uspořené peníze potřebovali, např. jako základ pro nákup jiné nemovitosti, atd., je lepší si peníze ponechat.

Další otázkou je výše úrokové sazby. U loni sjednané hypotéky máte úrok pravděpodobně 2,5-3%, což je poměrně hodně. Aktuálně se nabízí úrokové sazby i za méně než 2%. S minimální sankcí můžete hypotéku refinancovat po 2 letech od podpisu smlouvy, tedy může dávat smysl rok vyčkat a následně úvěr převést k jiné bance za výrazně nižší úrok.