Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #11454, Hypotéka a mimořádná splátka

Odchod od banky při refinancování úvěru: Platí stále stará pravidla sankcí nebo se uplatní nová pravidla?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, mám dotaz ohledně možných sankcí za odchod od banky při refinancování úvěru u jiné banky. Mám uzavřen hypoúvěr u Buřinky ČS ze dne 21.10.2015. Teprve někdy v r. 2016-2017 byl uzákoněn odchod bez sankcí. V říjnu 2021 mi končí 6-leté období fixace. Mám možnost se s bankou dohodnout (formou dodatku ke smlouvě) o změně úročení, resp.novém fix.období na 6-10 let již nyní v r. 2020. Pokud podepíši dnes tento dodatek a později (např.v r. 2021) budu chtít odejít a refinancovat, posuzuje se odchod z hlediska možných sankcí stále podle zákonů z r.2015? Někde jsem totiž našel informaci, že po dalším fix.období platí pro sankční poplatky pravidla nové, tedy bez možnosti fin. sankcí. Je má úvaha správná? Děkuji za zodpovězení.

Dobrý den,

ano, Vaše úvaha je správná. Novela Zákona o spotřebitelském úvěru platná od 12/2016 se vztahuje na všechny nově podepsané smlouvy a refixace po tomto datu. Jen bych si dovolil upřesnit "odchod bez sankcí". Nově banky mohou účtovat max. 1% z mimořádné splátky (max. 50 000 Kč) a musí se jednat o účelně vynaložené náklady banky. Tento strop pro pokuty platí vždy až po uplynutí 24 měsíců od podpisu smlouvy/refixace (nemůže tak jeden měsíc refixaci podepsat a druhý se dožadovat ukončení úvěru s mírnějšími sankcemi).