Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #9407, Hypotéka a odstoupení od smlouvy

Je možné rozvázat smlouvu o hypotéce před čerpáním úvěru a zažádat o novou s nižším úrokem?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, již rok máme podepsanou smlouvu o hypotečním úvěru na rekonstrukci. Po podepsání nám banka řekla, že je nutno dodat stavební povolení, které do dneška vyřizujeme. Vzhledem k tomu, že jsou úrokové sazby jiné než před rokem a dále se budou snižovat, přemýšlíme, zda by nešlo s bankou smlouvu rozvázat a zažádat si o novou hypotéku i u jiné banky s nižším úrokem. Jsme ve fázi mezi podepsáním smlouvy a čerpáním úvěru. Ve smlouvě jsem o téhle situaci nic nenašla. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud byste hypotéku nenačerpala a od smlouvy odstoupila, banka by měla nárok Vám naúčtovat smluvní pokutu (obvykle 5% z nevyčerpané částky). Doporučuji hypotéku načerpat a případné refinancování řešit nejdříve po roce řádného splácení (po kterém výše pokut za refinancování mimo výročí fixace dramaticky klesá).