Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #13008, Hypotéka a sankce za předčasné splacení

Hypotéka a sankce za předčasné splacení, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, požádala jsem banku o vyčíslení zůstatku hypotéky při předčasném splacení. Uvedla jsem složitou životní situaci s prosbou o prominutí sankce. Prominutí mi byla mi zamítnuto a vyčíslení sankce je 50 000 Kč a ještě úroky 11 725,86 Kč. Požádala jsem o rozpoložkování a napsali, že chtějí administrativní náklady 4 000 Kč a cenu zdrojů 239 933 Kč. Jsou jejich náklady oprávněné? Jsem povinná platit náklady za jejich zdroje? Ve všeobecných podmínkách se píše:

Celková výše účelně vynaložených nákladů dle rozhodnutí Modré pyramidy zároveň nepřesáhne částku CZK 50 000; pro úvěry nezajištěné nemovitostí nepřesáhne celková výše účelně vynaložených nákladů částku CZK 10 000 Kč do tří let trvání smlouvy a po třech letech trvání smlouvy nepřesáhne částku CZK 5 000.

Smlouvu s 10-ti letou fixací jsme podepsali 14.10.2017 Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dle Zákona o spotřebitelském úvěru může výše sankce činit max. 1% z předčasně splácené částky (max. 50 000 Kč) a dle vysvětlení ČNB se musí jednat o účelně vynaložené náklady banky, mezi které lze zahrnout pouze administrativní náklady (nikoliv náklady na zdroje, ušlý zisk, atd.). Doporučuji trvat na zaplacení pouze administrativních nákladů (4 000 Kč) a v případě nesouhlasu banky řešit spor přes Finančního arbitra nebo soudní cestou.