Jaké jsou požadavky na zástavu nemovitostí při žádosti o hypotéku a jak to ovlivní mé další majetkové plány?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, přepsala jsem na syna pozemek ke stavbě domu. K němu vede příjezdová cesta přes můj dvůr, kde již stojí dvě další nemovitosti. K příjezdové cestě jsem synovi zřídila břemeno užívání. Nemovitosti, které přiléhají k této cestě, jsou v mém vlastnictví. Nyní syn požádal o hypotéku a tam chtějí, aby doložil dokumenty o pojištění staveb, které si platím a že prý musí být na mé stavby zástavní právo. Myslela jsem, že bude ručit pozemkem a stavbou, na kterou si bere hypotéku. Mám ještě dceru a ráda bych v budoucnu na ni přepsala jednu svou nemovitost. Chci se zeptat, proč chtějí do zástavy mé nemovitosti? Cena pozemku a budoucího domu hypotéku zaplatí. Pokud ne, můžu ručit ještě stodolou a pozemky (pole, les)? Nechci aby na mých nemovitostech bylo nějaké zástavní právo. V jedné z těchto nemovitostí má navíc břemeno doživotního užívání moje matka a tento dům vůbec nemusí být součástí užívání příjezdové cesty, jde z něj udělat samostatný dům. Věřím, že syn bude pohledávky splácet, ale jde mi o to, že dcera bude potřebovat také bydlet a já tímto přijdu o možnost jí pomoct. Kdyby se synovi něco stalo a nemohl by splácet, je to nějak pojištěné? Doufám, že rozumíte mým otázkám a děkuji, pokud můžete odpovědět. Přeji hezký den

Dobrý den,

banky do zástavy za hypotéku obvykle akceptují pouze trvale obyvatelné nemovitosti. Nelze tak ručit polem či lesem a banky taktéž neakceptují nemovitosti s věcným břemenem dožití. V případě nesplácení hypotéky dochází k prodeji zastavěné nemovitosti. Pokud byste dala svůj dům do zástavy za synovu hypotéku a on nesplácel, banka by prodala Váš dům a z výtěžku umořila synovy dluhy.

Vaše nemovitosti určitě nemusí být v zástavě za synovu hypotéku. Jde o to, že banka může půjčit synovi pouze 80-90% z hodnoty zastavených nemovitostí. Syn by tak měl mít našetřeno 10-20% z vlastních zdrojů, resp. hodnota pozemku a budoucí stavby by měla o těchto 10-20% převyšovat hodnotu úvěru. Pokud toto pravidlo (LTV) syn splnit nedokáže, doporučuji požádat o nižší hypotéku. Synovi jste pomohla už darem pozemku a musíte také myslet na dceru (nebylo by spravedlivé pomoci pouze jednomu z dětí). Pokud byste dala i ostatní nemovitosti do zástavy za synův úvěr, nemohla byste jednou v budoucnu pomoci dceři.