Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #10095, Hypotéka, sleva na dani za úroky a zdanění pronájmu

Hypotéka, sleva na dani za úroky a zdanění pronájmu, Daně

16.5.2020 Daně

Dobrý den, na hypotéku kupují rekreační objekt, kde budeme bydlet 1/2 roku a zbylou část roku jej budeme pronajímat. Již bydlíme v bytě koupeném na hypotéku a o úroky snižuji svůj daňový základ (jsem zaměstnanec). Mohu úroky z hypo na chatu odečíst také z daň. základu, když ji budu částečně obývat? Pokud nikoliv, je možné příjmy z pronájmu ponížit o uhrazené splátky hypotéky (tzn. náklad) a další náklady spojené s provozem chaty, které budou v sumě vyšší než příjmy, abych nehradil žádnou daň z tohoto příjmu z pronájmu? Děkuji.

Dobrý den,

od základu daně je možné odečíst úroky zaplacené za hypotéku, pakliže nemovitost vlastníte a užíváte ji k řešení svých bytových potřeb. Budete-li v chatě půl roku bydlet a půl roku ji pronajímat, bude možné si odečíst polovinu úroků.

Příjmy z pronájmu je třeba řádně zdanit. Můžete využít výdajový paušál nebo uplatňovat skutečné náklady. Mezi skutečné náklady je možno zahrnout odpisy a zaplacené úroky, ale nikoliv celou splátku úvěru (splátka jistiny není uznatelným nákladem).