Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #14114, Insolvence

Insolvence, Exekuce a insolvence

R

Dobrý den, byla mi schválena insolvence za dluh bývalého manžela. Nyní jsem znovu vdaná a můj nynější manžel si před rokem koupil starší auto. Může ho insolvenční správce prodat, i když je napsané na manžela?

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

za dluhy ručíte v manželství společně a nerozlučně. Pokud jste tedy před svatbou s nynějším manželem neupravili své majetkové vztahy (např. dohodou že nevznikne SJM), tak se dřívější věřitelé mohou domáhat dluhu po vašem současném manželovi stejně jako po vás!

Jakákoliv věc (dům, auto, domácí spotřebiče), která je psaná na vašeho manžela, se kterým nyní máte společné jmění, tak může sloužit k uspokojení dluhů evidovaných za vaší osobou. Nezáleží na tom jestli jde o splátky nových půjček, exekuce za nesplácené půjčky kde jste byla spoludlužníkem, nebo běžící insolvence.

Takto tedy bude moci insolvenční správce vaše dluhy vymáhat i po vašem manželovi (Vy jste chráněna insolvencí, on nikoliv). Píši, že "bude moci", protože značně záleží na preciznosti toho kterého insolvenčního správce, i na pravidelnosti ověřování majetku dlužníka a spoludlužníků. Prodej auta vašeho nynějšího manžela je právně též možný (záleží na posouzení ins. správce). 

Z praxe lze konstatovat, že práce insolvenčních správců často vede k formálním dokončení mnoha řešených insolvencí. Může se vám tedy poštěstit, že konkrétní insolvenční správce příležitost "skočit po novém majetku" nevyužije? Pokud by stejná situace nastala "jen" v exekučním řízení, tak finanční motivace exekutorů procentem z inkasované částky je tak silná, že by auto vašeho spoludlužníka jistě dohledali a prodali.

Pavel StrašákBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

20.9.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Naučte děti hospodařit díky kapesnému. Mladším dětem stačí prasátko, pro větší se hodí dětský účet. Poradíme, kdy s kapesným začít a kolik peněz dávat.

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

19.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak pomoci dětem se startem do života? Přece pomocí stavebního spoření. Podobně uvažuje řada lidí. Stavebko totiž přináší ze všech spořicích produktů nejlepší zhodnocení. Má ale svá specifika – a o stavebním spoření pro děti to platí dvojnásob.

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

HJ

#15416, Jak dostat peníze z ING Bank, Spoření, 23.9.2021

Dobrý den, možná jsem to zanedbal. Psali jste, že ING Bank končí s poskytováním služeb. Žil jsem v představě, že jsem tam nechal jen pár drobných, které nestojí za tu námahu, ale teď si nejsem jist, zda mi tam přece jen nějaké zapomenuté skutečné peníze nezůstaly. Mám k účtu u ING Bank všechny přihlašovací údaje (klientské číslo + heslo), ale už se na ten účet nemohu nijak dostat. Číslo účtu bylo vedené na mne  Co mám tedy nyní učinit, abych zjistil, zda částka na účtu stojí za nějakou námahu? Poraďte prosím. Děkuji

Dobrý den, ING Bank ukončila v srpnu 2021 poskytování bankovních služeb retailu. Účty byly zrušeny a nevyzvednuté peníze převedeny na technický účet banky. O výplatu peněz požádejte ING Bank nejpozději do 3 let.

PV

#15415, Pronájme bezpečnostní schránky, Banka, 23.9.2021

Dobry den, prosím pěkně, disponuje pobočka ČNB Ostrava bezpečnostní schránkou pro fyzické osoby? Nikde nemohu najít, zdali Ostrava tímto disponuje a jaké má podmínky nájmu.

Dobrý den, centrální banka (ČNB) neposkytuje běžné bankovní služby retailové ani korporátní klientele (bezpečnostní schránky fyzickým osobám nenabízí). 

RF

#15414, Insolvence, Exekuce a insolvence, 23.9.2021

Dobrý den, jsem 51 měsíců v insolvenci. Chtěl bych insolvenci předčasně doplatit. Správce k částce co mi zbývá doplatit do 100% připočítává 4% a DPH jako odměnu. Na můj dotaz co to je za odměnu mi odpověděl, že je to odměna za mimořádnou splátku nad rámec měsíční splátky. Má na to nárok?

Dobrý den, ano, ins. správce má nárok na odměnu 4% (+DPH) za dosažení vyššího výtěžku tzv. jinými cestami (pro zpeněžení majetku platí jiné tarify).

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 15 400 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR