Může insolvenční správce prodat auto napsané na manžela?

Dobrý den, byla mi schválena insolvence za dluh bývalého manžela. Nyní jsem znovu vdaná a můj nynější manžel si před rokem koupil starší auto. Může ho insolvenční správce prodat, i když je napsané na manžela?

Dobrý den,

za dluhy ručíte v manželství společně a nerozlučně. Pokud jste tedy před svatbou s nynějším manželem neupravili své majetkové vztahy (např. dohodou že nevznikne SJM), tak se dřívější věřitelé mohou domáhat dluhu po vašem současném manželovi stejně jako po vás!

Jakákoliv věc (dům, auto, domácí spotřebiče), která je psaná na vašeho manžela, se kterým nyní máte společné jmění, tak může sloužit k uspokojení dluhů evidovaných za vaší osobou. Nezáleží na tom jestli jde o splátky nových půjček, exekuce za nesplácené půjčky kde jste byla spoludlužníkem, nebo běžící insolvence.

Takto tedy bude moci insolvenční správce vaše dluhy vymáhat i po vašem manželovi (Vy jste chráněna insolvencí, on nikoliv). Píši, že "bude moci", protože značně záleží na preciznosti toho kterého insolvenčního správce, i na pravidelnosti ověřování majetku dlužníka a spoludlužníků. Prodej auta vašeho nynějšího manžela je právně též možný (záleží na posouzení ins. správce).

Z praxe lze konstatovat, že práce insolvenčních správců často vede k formálním dokončení mnoha řešených insolvencí. Může se vám tedy poštěstit, že konkrétní insolvenční správce příležitost "skočit po novém majetku" nevyužije? Pokud by stejná situace nastala "jen" v exekučním řízení, tak finanční motivace exekutorů procentem z inkasované částky je tak silná, že by auto vašeho spoludlužníka jistě dohledali a prodali.