Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #11620, Jak ochránit úspory před inflací?

Návod na zhodnocení úspor nad inflaci: Doporučený spořicí produkt pro Čechy s rekordními úsporami na běžných účtech

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
1.11.2020 Spoření

Dobrý den, 62,3% úspor mají Češi na běžných účtech, což nic neřeší. Spoření domácností, ač je v současnosti rekordní, poráží inflace a je de facto ztrátové. Jak z toho ven? Který spořicí produkt byste prosím doporučili? Nechci se vázat a chci zhodnocení "nad" inflaci. Děkuji.

Dobrý den,

podobně jako ve fyzice platí jisté zákony, tak i ve světě financí jsou obecně dané principy:

  • potenciální výnos je přímo úměrný riziku
  • výnos je přímo úměrný vázací lhůtě

  • Aneb čím rizikovější investici podstoupíte, tím vyššího zhodnocení můžete dosáhnout. U delšího termínu (zavážete-li se na delší dobu) bývá vyšší zisk.

    Proto není možný vysoký výnos u bezrizikové investice bez vázací lhůty. Chcete-li mít peníze kdykoliv k dispozici, volte spořicí účet (nejvyšší úrok 1% nabízí Hello Bank a Equa bank). Pokud hledáte bezrizikovou investici a můžete peníze postrádat 1-6 let, volte stavební spoření (při úložce 1 700 Kč/měsíc je průměrné roční zhodnocení 3,5%) či termínovaný vklad (J&T Banka 1 rok 1,4%, 5 let 2,3%).

    Mimo stavebního spoření ale nic současnou inflaci (3,2%) nepřekonává. A to je třeba od inzerovaného výnosu ještě odečíst srážkovou daň 15%. Primární funkcí peněz totiž není uchování hodnoty ale platební styk. Podobně úkolem centrální banky není udržení hodnoty peněz ale udržení cenové stability (která je definována inflačním cílem 2%).

    Chcete-li porazit inflaci, bude nutné peníze investovat do Vámi vybraného aktiva, u kterého věříte, že si svou hodnotu uchová (a riziko pro Vás bude přijatelné). Nemovitosti, akcie, zlato, umění, ropa, dluhopisy, fondy - volba je na Vás. Vždy je však rozumné investovat do oblastí, kterým velmi dobře rozumíte.