Jak se vyrovnat s finančními problémy a dluhy při invalidním důchodu a nezaměstnaném manželovi?

Dobrý den, je mi 35 let, jsem vdaná a mám dvě děti, 11 a 9 let. Pobírám invalidní důchod 1. st kvůli depresím, k tomu pracuji na zkrácený úvazek - recepční. Vzhledem k tomu, že potřebuji poradit co nejlépe a Vy se pohybujete v tomto oboru, prosím Vás tímto o mlčenlivost, popíšu svou situaci bez ohledu na případné přestupky. Manžel nepracuje. Pracoval po většinu let na černo jako kuchař. Nyní je závislý na alkoholu a od 22.2. 2021 nastupuje na léčení do Havlíčkova Brodu. Má situace je proto poměrně neúnosná vzhledem k dluhům a poplatkům. Co bude příští měsíc, nemám nejmenší tušení. Naše měsíční poplatky jsou: 3 150 Kč nájemné, 1 200 Kč elektrika, 200 Kč plyn, 3 150 Kč – splátka Air bank – spotřeb. úvěr – zbývá doplatit 180 000 Kč z 221 000 Kč (ještě 6 let), 4 000 Kč – splátka Hello bank – karta – vyčerpáno 75 000 Kč z 80 000 Kč, 2 000 Kč – O2 – 4x měsíční paušál plus telefon na splátky plus O2 televize 500 Kč, Teta internet 419 Kč, Vánoční dárek na splátky ve výši 7 000 Kč z posledních Vánoc, 1 000 Kč čtvrtletně na pojistku za auto – v tuto chvíli nezaplaceno 1x 3 000 Kč, dluh Twisto 2000 Kč, dluh Aukro 1000 Kč, dluh Magistrát – pokuta za parkování, 3000 Kč cca dluh nemocnice za poplatky A včera jsem zjistila, že máme dluh na nájmu ve výši 17 000 Kč. Byt je na půl bratra, napůl mého muže. V žádném případě nesmí dojít k jeho zabavení či prodeji. Dluh na nájmu musíme uhradit nejlépe ihned. Mé příjmy jsou 10 000 Kč mám výplatu a 7350 Kč pobírám důchod. Díky větším předchozím výdělkům. Muž má cca 3000 Kč z pracovního úřadu, ale to si nechá na kouření a své poplatky. Mou situaci neřeší. Má dost starostí sám se sebou. Víc nic. V poslední době jsem prodala pár věcí po tchyni a něco vydělala, ale už není co prodávat. A to je tak asi vše. Prosím o radu, případně pomoc. Jsem opravdu bezradná.

Dobrý den,

nejprve doporučuji snížit výdaje na nezbytné minimum. Ve vaší situaci (pouze jeden pracující v domácnosti s příjmem 10 000 Kč, invalidní důchod 7 350 Kč, podpora v nezaměstnanosti 3 000 Kč) si nemůžete dovolit dávat 3 000 Kč měsíčně za cigarety, platit za služby mobilního operátora 2 000 Kč/měsíc, dalších 500 Kč za televizi, atd. O osobní bankrot bohužel žádat nemůžete, neb byste nebyla schopna splácet min. 2 200 Kč měsíčně. Nezbývá než se tedy pokusit zvýšit své příjmy a začít splácet dluhy.