Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #11688, Jak spořit a kam uložit peníze?

Jak spořit a kam uložit peníze?, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
6.11.2020 Spoření

Dobrý den, mám k dispozici přes milion Kč. Peníze budou pravděpodobně ležet na mém účtu delší dobu a nechci, aby mi je znehodnotila inflace. Ale zároveň potřebuji s penězi disponovat s nějakou přijatelně krátkou výpovědní lhůtou. Prosím napište, jaké jsou všechny možnosti na úročených spořících účtech - tedy jaký dávají banky úrok a jaká je výpovědní lhůta pro vybrání peněz. Jsou nějaké možnosti i na mého 2 měsíčního syna? Předem děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den,

cena peněz je dnes obecně velmi nízká a tomu odpovídají i nízké úrokové sazby u spořicích produktů. Současnou inflaci (3,2%) těsně překonává pouze stavební spoření při cílové částce 140 000 Kč a pravidelných měsíčních úložkách 1 700 Kč.

Spořící účet: Hello Bank nabízí 1% bez podmínek pro vklady do 300 000 Kč (od ledna 2021 bude hranice snížena na 200 000 Kč), peníze máte kdykoliv k dispozici. Pro vyšší úložky volte J&T Banku, která s jednodenní výpovědní lhůtou nabízí úrok 0,9% pro neomezenou výši vkladu (min. vklad pro nové klienty 500 000 Kč). S výpovědní lhůtou 33 dní úrok 1% a 3 měsíce 1,1%.

Termínovaný vklad: Nejvyšší úroky nabízí J&T Banka (1,4%-2,3% pro termíny 1-5 let - během této lhůty nelze s penězi disponovat).

Spoření pro děti lepší podmínky nenabízí (nejlepší dětské účty jsou úročeny 0,5-1%, výše vkladu omezena obvykle na 50 000 - 100 000 Kč).

Takže pro vašeho syna určitě založte dětské stavební spoření! Nejvhodnější bude využít akce bez poplatku za založení stavebního spoření. Cílová částka bude 123.000 Kč, spořit budete 1.700 Kč za měsíc. Na úrocích váš syn za 6 let získá sice jen 3,8 tis.Kč, ale státní podpora bude činit 10,3 tis.Kč, takže celkově bude mít naspořeno 136 tis.Kč. Než váš syn dospěje, stihnete stejně uzavřít šestileté stavební spoření ještě dvakrát. To je dnes nejvýhodnější způsob jistého zhodnocení financí!

Situace v úrokových sazbách a výši státního příspěvku na stavební spoření se může za jiných finančních a politických podmínek samozřejmě změnit. Neváhejte nás tedy kontaktovat znovu, když budete zvažovat zřízení dalšího stavebního spoření.