Jak spořit dětem?, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
12.9.2020 Spoření

Pokračování dotazu č. 11205: Dobrý den, reaguji na Vaši odpověď ohledně spořeni pro dítě. Můžete mi prosím doporučit nejlepší stavební spoření pro dítě? Jsou nějaké zásadní rozdíly ve spoření pro dospělého a spořeni pro dítě? Své bydlení mám. Mám také mikro byt na investici. Využívám Hit účet od Equa bank s 1% úrokovou sazbou. Přesto stále přemýšlím, kde bych mohla investovat peníze, samozřejmě bez rizika. Důchodové a Stavební spoření mám. Uvažuji o částce cca 8 000 Kč měsíčně jako investici s tím, že min na 5 let bych peníze nepotřebovala a spořila si pro dítě a na tzv horší časy. Děkuji Vám předem za Váš čas

Dobrý den,

děkuji za doplnění a chválím vaši současnou finanční situaci (byt, druhý byt na investici, stavební spoření, doplňkové penzijní spoření, spořící účet). Přehled produktu stavební spoření pro děti naleznete v našem srovnávači. Podmínky všech 5 stavebních spořitelen jsou velmi podobné, za nejlepší považuji ČS (neplatíte zde poplatky za sjednání spoření jako u RB a ČMSS, ale zároveň zde ani nemáte podmínku pravidelného spoření jako u Modré pyramidy a mají velmi dobrý internetbanking - na rozdíl od Monety). Rozdíly mezi stavebním spořením pro děti a dospělé nejsou (u dětských pouze některé spořitelny nabízejí odpuštění poplatku za sjednání).

RB s úrokem 3% do 150 000 Kč na 6 měsíců Vaši otázku neřeší. Spořící účet nabídne momentálně dlouhodobě nejvíce 1% (Equa a Hello, případně 1,1% J&T Banka při fixaci na 3 měsíce pro vklady od 0,5 mil. Kč výše). Inflaci máme stále nad 3% (aktuálně 3,3%), tedy pokud byste měla své peníze uložené tzv. bezrizikově na spořícím účtu po dobu 5 let, ročně bystě tratila min. 2% - za 5 let byste si za své úspory koupila o 10% méně než dnes.

Spořit dětem peníze, které jim chcete předat za 10 a více let, obecně nemá moc smysl, neboť by došlo k velké ztrátě na hodnotě (i 20% a více). Kdo nemůže spořit více než pár stovek měsíčně, nemá samozřejmě na výběr a musí se spokojit se stavebním spoření, které aspoň pokryje inflaci. Kdo ale může spořit měsíčně např. 8 000 Kč, mohl by uvažovat např. o dalším investičním bytu na hypotéku. Za takovouto měsíční splátku byste získala hypotéku cca 2,3 mil. Kč s úrokem 1,79% a se splatností 30 let. To na menší byt v krajském městě či v okolí Prahy stačí. Nebude Vás trápit vysoká inflace, nebudete řešit která banka dává aktuálně na spořícím účtu o desetinu procenta méně nebo více. Hodnota nemovitostí poroste min. o inflaci a není vůbec špatný pocit mít peníze půjčené za 1,79% při inflaci 3,3 %.