Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #11295, Jaký spořicí produkt vybrat?

Jaký spořicí produkt vybrat?, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
22.9.2020 Spoření

Dobrý den, zvažuji uložit do banky dříve naspořenou částku 0,5 milionu Kč. Moje domácí (velká) banka mne naštvala snížením úrokové sazby u spořícího účtu na 0,01%. Hledám tedy nejvýhodnější ochranu proti inflaci a nejsem ochotná příliš riskovat. Proto se bojím uložit peníze u některé záložny. V žádném případě nesnesu, aby moje úspory snižovaly bankovní poplatky. Prosím o radu, jestli využít termínovaný vklad, spořicí účet, nebo stavební spoření, životní pojištění, či doplňkové penzijní spoření. Do důchodu mi zbývá ještě skoro 20 let. Děkuji

Dobrý den,

nelze obecně doporučit kam uložit 0,5 mil. Kč, neboť každý z Vámi uvedených produktů řeší trochu jinou potřebu.

Doplňkové penzijní spoření: Tímto produktem řešíte spoření na stáří (abyste v penzi nebyla odkázána pouze na nízký státní důchod). Doporučuji určitě sjednat a měsíčně ukládat 1 000 - 3 000 Kč, čímž dosáhnete na max. státní podporu (230 Kč/měsíc), resp. max. daňovou úlevu (daňová vratka ročně až 3 600 Kč).

Stavební spoření: Ideální nástroj pro spoření ve střednědobém horizontu (6 let). Doporučuji sjednat a ukládat přesně 1 700 Kč měsíčně pro dosažení max. státní podpory 2 000 Kč/rok.

Životní pojištění: Pro spoření zcela nevhodný produkt. Mám smysl pouze pro krytí rizika úmrtí či zranění/nemoci.

Spořící účet: Optimální řešení pro uložení rezervy (3-6 násobek pravidelných měsíčních výdajů) či pro krátkodobé spoření do jednoho roku, kdy potřebujete mít peníze kdykoliv k dispozici.

Termínovaný vklad: Konzervativní způsob uložení peněz na 2-5 let. Úrok Vám však nepokryje inflaci.

Jak tedy naložit s 0,5 mil. Kč? Rezervu (např. 150 000 Kč) si uložte na spořicí účet do Hello Bank s úrokem 1%. Zbytek byste mohla uložit na termínovaný vklad do J&T Banky s úrokem 1,4-2,5% (delší vklad než na 5 let bych nevolil, dobrý poměr cena/výkon nabízí termín na 2 roky s úrokem 1,8%). K tomu si založte stavební spoření a doplňkové penzijní spoření a měsíčně ukládejte přesně doporučené částky výše.