Kdy budu mít nárok na důchod?, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, jak budu vědět že mám nárok na důchod?

Dobrý den,

nárok na důchod má osoba, která dosáhla 65 let věku a 35 let platila sociální pojištění (byla zaměstnancem, OSVČ nebo osobou, za kterou platil pojistné stát - počítá se např. doba strávená na mateřské, rodičovské, atd.). Starší ročníky mohou mít nižší důchodový věk než 65 let (např. u žen dle počtu vychovaných dětí).

Informace (zda-li máte již nárok na důchod a/nebo případně kolik let Vám ještě chybí) je možné ověřit u ČSSZ. Nově od ledna 2021 je možné komunikovat se státní správou online přes Bankovní IDentitu, kterou v současné chvíli nabízí 2 banky (ČS a ČSOB). Můžete se tak přes Bankovní IDentitu přihlásit na portál ČSSZ, kde uvidíte přesné datum vzniku nároku na důchod (můžete online nahlížet do započítané doby, ELDP, je možné si vyžádat informativní list důchodového pojištění, atd.).