Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #6395, Kolik se vyplatí vydělávat v exekuci?

Kolik se vyplatí vydělávat v exekuci?, Exekuce a insolvence

Dobrý den, vláda schválila novelu vyhlášky, která dlužníkům zvýší hranici příjmů, nad kterou jdou všechny peníze na splátku dluhů. S účinností od 1. června tohoto roku dochází ke zvýšení nezabavitelné částky, která zůstává dlužníkům, kteří jsou v exekuci a insolvenci a kteří si na svoji obživu vydělávají prací. "Zatímco podle současné úpravy se jim vyplatí pracovat maximálně do 16 000 korun čistého měsíčně a vše, co vydělají nad tuto částku, v podstatě jde na úkor exekuce, a to je demotivuje od hledání si legálních příjmů, tak nově tato částka bude 25 715 korun čistého měsíčně,“ řekl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (ANO). Novela se promítne i do již zahájených insolvenčních a exekučních řízení. V nich se srážka za měsíc červen provede již podle nových pravidel. Můj dotaz je, zda-li je to oficiálně potvrzeno, že od 1.6. 2019 bude nezabavitelná částka vyšší i pro mě, který jsem v insolvenci už 4 roky a mám splaceno 50% dluhu. Znamená to tedy, že když člověk vydělá např. 20 tisíc čistého měsíčně, tak mu zůstane nezabavitelná částka 15 475 Kč čistého namísto dosavadních 9 644 Kč? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

máte-li čistý měsíční příjem nad 16 070 Kč, pak Vám z výplaty zůstane více. U příjmu 20 000 Kč vzroste nezabavitelná částka ze současných 9 643 Kč cca na 12 000 Kč (zůstane Vám část peněz ze 4 000 Kč, které vyděláváte nad 16 070 Kč - dnes odevzdáváte celé tyto  4 000 Kč).