Koupě bytu a domu na hypotéku, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online
20.10.2019 Hypoteční poradna

Dobrý den, v současnosti zvažuji koupi bytu za cca 4 mil. Kč v Praze na hypotéku. Chtěl bych si na něj půjčit cca. 3,2 mil. Kč s co nejnižší splátkou. Momentálně jsem na tom finančně relativně dobře a jsem schopen například za další 2-3 roky 1,2 mil. Kč mimořádnými splátky splatit. V takovém případě by mi poté zůstal dluh na bytě cca 2 mil Kč. Po těchto 2-3 letech bych se rád přestěhoval, ale byt nechal na pronájem s tím, že by se víceméně vykrýval nájem s hypotékou. Nicméně v takové situaci bych potřeboval hypotéku další a to na dům. Dejme tomu na 5 mil. Kč. Rád bych se zeptal, zda banky v takovém případě zohledňují všechny fakta (2 mil. Kč splaceny na bytě, pronájem bytu) a zda bych na hypotéku bez problému dosáhl a zda to vůbec finančně celé dává smysl. Můj následný příjem by měl být nižší tedy cca 40-50 000 Kč měsíčně - celkový příjem v rodině pak v čistém minimálně 60-70 000 Kč. Moc Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Vaše úvaha dává velmi dobrý smysl a je mnohými úspěšně praktikována. U následné koupi domu lze zohlednit příjem z pronájmu bytu. Stačí splnit podmínky LTV, DTI, DSTI a není problém získat druhou hypotéku, což by s rodinným příjmem 60-70 000 Kč mělo být dosažitelné. Přestože byste mohl měsíčně splácet i více, volte co nejnižší splátku (tedy splatnost 30 let) - každý rok můžete mimořádně bez sankcí splatit až 25%. Máte tak větší volnost a s úrokem 2% (kdy 15% dostanete zpět na daních, tedy efektivně 1,7%) jde o velmi dobrou příležitost.