Banky.cz Bankovní poradna zdarma Platba #3952, Lhůty pro mezinárodní platební styk

Lhůty pro mezinárodní platební styk, Platba

26.10.2017 Platba

Dobrý den, jaká jaká je prosím zákonem stanovená maximální lhůta pro zahraniční převod finančních prostředků? Konkrétně z Anglie v librách do ČR na koruny? Jakému zákonu podléhá a kde případně reklamovat, že peníze po určité době nedorazily, ačkoli byly odeslány?

Dobrý den,

českým Zákonem o platebním styku jsou stanoveny lhůty pro tuzemský platební styk (1 pracovní den má banka odesílatele na odeslání platby, banka příjemce musí platbu připsat na účet příjemce neprodleně po obdržení peněz). Platba tak nemůže trvat déle než 2 pracovní dny (většina bank to stihne do 24 hodin).

Evropská legislativa reguluje pouze SEPA platby (v EUR, v rámci EU, do 50 000 EUR) a stanovuje max. lhůtu 5 pracovních dní (v praxi to obvykle netrvá déle než 2-3 pracovní dny).

Ostatní mezinárodní platby zákonem regulovány nejsou, neboť zde není společná nadřazená organizace, která by mohla všem zemím diktovat podmínky. Obvykle ale platby ani přes půlku světa netrvají déle než 5-10 pracovních dní.