Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #16629, Mám nárok na odpočet úroků z hypotéky?

Snížení základu daně za úroky z hypotéky na rekonstrukci bytu partnera - máte nárok?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, svůj byt v osobním vlastnictví jsem zatížil hypotečním úvěrem na rekonstrukci družstevního bytu partnera, se kterým žiji v registrovaném partnerství (on si hypotéku vzít na svůj byt nemohl, neboť jednak je jeho byt družstevní a dále již je ve věku, kdy by mu banka úvěr nedala). Po dobu rekonstrukce partnerova bytu žijeme ve společné domácnosti v mém bytě, po skončení rekonstrukce (patrně koncem roku 2022) se do partnerova bytu přestěhujeme. Náš hypoteční úvěr na rekonstrukci nyní funguje tak, že banka postupně proplácí faktury za provedené práce v bytě. V roce 2021 tak bylo vyčerpáno cca 60% z celkové výše úvěru 4 mil CZK, na úrocích jsem zaplatil zatím cca jen 24 000 CZK. Po dočerpání 100% úvěru v letošním roce (úvěr je na 20 let) však úroky budou až 75 000 CZK ročně (a po skončení pětileté fixace možná ještě vyšší). Mám nárok na snížení základu daně o zaplacené úroky i v našem případě, když za úvěr ručím jinou nemovitostí než tou rekonstruovanou? Určitě je splněna podmínka, že úvěr čerpáme na naše budoucí vlastní společné bydlení. Úvěr je však veden na mě, zatímco nájemní smlouva na rekonstruovaný byt partnera. Děkuji za Váš názor, zda mám zaplacené úroky při zúčtování daní za rok 2021 uplatnit (jsem zaměstnanec - v případě, že bych slevu uplatnil, patrně bych si podal daňové přiznání sám). S přátelským pozdravem

Dobrý den,

uplatnění daňového odpočtu za hypotéku není překážkou v provedení ročního zúčtování daní zaměstnavatelem (nemusel byste si sám podávat daňové přiznání). Na tuto daňovou slevu ale bohužel nedosáhnete, neb nejste (spolu)majitelem nemovitosti.

Pro odpočet úroků je třeba:

  • být účastníkem úvěrové smlouvy
  • nemovitost vlastnit
  • nemovitost užívat k řešení svých bytových potřeb