Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #3670, Mám šanci získat hypotéku?

Mám šanci získat hypotéku?, Hypoteční poradna

LK

Dobry den, chtela bych se zeptat, jestli bych mela nejakou sanci dostat hypoteku. Je mi 33, jsem rozvedena a mam 2 deti. Byt stoji 1 350 000 Kč a vlastni prostredky bohuzel nemam. Mam uver na 350 000 Kč,na ktery mam splatky 5 100 Kč mesicne a momentalne bydlim u rodicu, tudiz neplatim najem za bydleni. A prijem je prumerne 21 000 Kč mesicne. Dekuji za odpoved

Nejlepší hypotéka na jedno kliknutí!

Dobrý den,

obávám se, že za těchto okolností na hypotéku bohužel nedosáhnete. Od 4/2017 banky nemohou půjčit více než 90% z hodnoty kupovaného bytu, tedy zájemce o hypotéku musí z vlastních úspor uhradit min. 10% z ceny nemovitosti (ve Vašem případě 135 000 Kč + další 4%/54 000 Kč na úhradu daně z nabytí nemovitosti, splatné do 3 měsíců od vkladu na katastru). 

Druhou komplikací je Váš současný spotřebitelský úvěr 350 000 Kč s měsíčními splátkami 5 100 Kč (přesně tolik byste měsíčně splácela na hypotéku ve výši 1,35 mil. Kč na 30 let). Při čistém příjmu 21 000 Kč Vám na živobytí zbývá jen 15 900 Kč, což při velmi skromném živobytí jen tak tak vystačí na dvě děti. Prostor pro další splátku ve výši 5 000 Kč zde bohužel není. Zbylo by Vám jen 10 900 Kč a z toho byste sebe a dvě děti neuživila (jen na měsíční provoz bytu počítejte cca 5 000 Kč za fond oprav, správu domu, energie, vodu, teplo a internet). 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Analytici otočili a čekají zlevnění hypoték. Kvůli koronaviru i ropě

Analytici otočili a čekají zlevnění hypoték. Kvůli koronaviru i ropě

30.3.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Ani ne do půlky března. Tak dlouho vydrželo analytikům přesvědčení, že úrokové sazby hypoték letos porostou. Prudké šíření koronaviru COVID-19 ale táhne dolů akciové trhy. A s nimi i mezibankovní sazby, od kterých se mimo jiné odvíjí úroky hypoték. Dá se proto čekat, že brzy přijde další vlna zlevňování hypotečních úvěrů.

Transparentní účet není jen pro neziskovky a politiky. Podívejte se, kde a jak si ho zřídit

Transparentní účet není jen pro neziskovky a politiky. Podívejte se, kde a jak si ho zřídit

27.3.2020, Běžný účet, Autor: Petr Jermář

Před volbami nebo při živelných katastrofách a krizích. To jsou chvíle, kdy se nejčastěji setkáte s transparentními účty. Jako například nyní, kdy si je kvůli pandemii koronaviru COVID-19 zřizují instituce, které vyrábí roušky do nemocnic či pro důchodce. Založit si ho ale může každý. Ukážeme vám, kde a jak si ho můžete zřídit.

Opatření České národní banky loni srazila objem hypoték o 36 miliard korun

Opatření České národní banky loni srazila objem hypoték o 36 miliard korun

25.3.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Snížit riziko, že úvěr dostanou lidé, kteří budou mít v budoucnu problém se splácením. Přesně o to se zpřísněním podmínek pro poskytování hypoték pokusila Česká národní banka. Objem nových hypotečních úvěrů kvůli tomu loni klesl téměř o pětinu. Podle některých expertů přitom opatření odřízla od hypoték hlavně mladé lidi.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

AM

#9464, Insolvence pro invalidní důchodce, Exekuce a insolvence, 30.3.2020

Dobrý den, mám již v insolvenci splaceno přes 60%, jsem invalida ve 3. stupni, mé zdraví se zhoršilo při vykonávání práce. Když zůstanu doma, je tam nějaké řešení? Myslel na tohle zákon? Děkuji

Dobrý den, s poklesem příjmů (když zůstanete doma a budete pobírat jen invalidní důchod) klesnou i insolvenční srážky tak, aby Vám zůstalo nezabavitelné minimum. Insolvence bude po 5 letech ukončena, pakliže splatíte min. 30% dluhů a projevíte snahu (což byste měl při splacených 60% bez problémů splnit).  Pro nově zahájená insolvenční řízení po 6/2019 platí nová mírnější pravidla, kdy odpadla podmínka splatit min. 30% dluhů a nově stačí měsíčně splácet min. 2 200 Kč. Navíc starobní a invalidní důchodci ve 2-3. stupni mohou jednou za život požádat o kratší oddlužení na 3 roky. Tedy za 79 000 Kč (z nichž věřitelé dostanou jen polovinu - druhá polovina je odměna správce) se můžete coby invalidní důchodce zbavit všech svých dluhů. Vstřícněji vůči dlužníkům už to opravdu nejde. 

LP

#9463, Daň z příjmu a nemocenská, Daně, 29.3.2020

Dobrý den, prosím o radu. Daňové přiznání si musím vyplnit sama, protože mám souběžně dva příjmy ze zaměstnání. Obě potvrzení od zaměstnavatele mám. Teď jsem se ale dočetla, že do příjmů se zahrnuje i nemocenská. Já jsem od září 2019 do teď na neschopence, musím si tedy někde sehnat potvrzení o příjmech za nemocenskou od září do prosince 2019 a zadat tyto údaje do daňového přiznání? Děkuji

Dobrý den, do daňového přiznání se uvádí jen příjmy, které Vám zaměstnavatel dává do POZP (Potvrzení o zdanitelných příjmech). Nemocenská stejně jako např. mateřská není zdanitelným příjmem. 

D

#9462, Odstoupení od úvěrové smlouvy ve lhůtě 14 dní, Hypoteční poradna, 29.3.2020

Dobry den, pred 5 dny jsem podepsala hypotecni smlouvu u UniCredit Bank, kterou jsem chtela druhy den zrusit. Zprostredkovatel mi rekl, ze to nelze. Az u vas jsem se docetla, ze opak je pravdu. Kontaktovala jsem banku a toto mi odpovedeli: Mrzí mě, že se změnila Vaše situace a rozhodla jste se od hypotečního úvěru odstoupit. 14denní možnost na rozmyšlenou a tedy i na odstoupení od úvěru je možná jen za předpokladu že máte podepsaný pouze Evropský standardizovaný informační přehled o spotřebitelském úvěru, což je vlastně nabídka Banky za jakých podmínek a nákladů jsme Vám schopni úvěr poskytnout. Podpisem úvěrové smlouvy se již stává úvěr závazný a neodvolatelný. Jedinou možností jak lze tedy v současné chvíli od Vaší úvěrové smlouvy odstoupit je oboustranná dohoda o odstoupení za předpokladu vyčíslení účelně vynaložených nákladů. Prosím o Vaši informaci, jak budeme nadále postupovat. Evropsky standard mame podepsany, ale dostala jsem ho ve stejny den jako hypo smlouvy. A podpis neni overeny, ani nikdo u nas nebyl, kdyz jsme to podepisovali doma. Nechteji s nikym jit do kontaktu. Hlavne zprostredkovatel nam dal spatne informace ohledne refinancovani a tlacil nyni na podepsani. Nevim jak nyni jednat. Dekuji moc za pomoc.

Dobrý den, výše uvedené tvrzení není pravdivé, nárok na odstoupení od smlouvy ve lhůtě 14 dní od podpisu není ničím podmíněn (ESIP na to nemá žádný vliv). Doručte bance písemně žádost o odstoupení od úvěrové smlouvy a to neprodleně (abyste to stihla ve lhůtě 14 dní). Doručení dokumentu si nechte potvrdit, abyste měla v ruce písemný důkaz. Pokud banka nebude odstoupení od úvěrové smlouvy bez sankcí ve lhůtě 14 dní od podpisu akceptovat, obraťte se na Finančního arbitra či dejte podnět ČNB. V krajním případě je možné se bránit i soudní cestou.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 9400 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR