Jak dlouho trvá přijetí zahraniční SWIFT platby na Euro účet v MONETA Money Bank?

4.7.2018 Platba

Dobrý den, již déle než týden (8 pracovních dnů) očekává naše firma přijetí větší zahraniční SWIFT platby na svůj Euro účet vedený u MONETA Money Bank. Platba je z Británie do ČR. Jak dlouho může taková platba trvat? Jde tato platba přes nějakou korespondenční banku – případně jakou? Odesílací obchodní partner nám sdělil, že předmětná platba by měla být již v naší bance. Ta však tvrdí, že žádnou platbu neeviduje. Jak v dané věci postupovat? Jak věc případně reklamovat? Předem děkujeme za odpověď.

Dobrý den,

platba z Británie by skutečně neměla trvat takto dlouho. Platba pravděpodobně putuje přes korespondenční banku, kterou zvolila banka odesílatele. Pakliže platba na Váš účet nedorazila, reklamujte věc u odesílatele platby (česká banka příjemce v tomto nehraje žádnou roli).

Banky mají povinnost hlásit podezřelé transakce Analytickému útvaru MF. Jednorázová větší platba ze zahraničí se může jevit podezřele (pakliže s Británií neobchodujete pravidelně). Platba mohla být tedy pozdržena taktéž Moneta Money Bank (ale ani tento další přezkum původu peněz a účelu platby by neměl trvat déle než pár pracovních dnů).