Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #11283, Mohu sám sobě zakázat půjčky?

Mohu sám sobě zakázat půjčky?, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
21.9.2020 Půjčka

Dobrý den, jde na mé jméno a rodné číslo zablokovat bankovní i nebankovní půjčky? A pokud ano, jestli na dobu určitou nebo neurčitou, kdy bych tento zákaz zrušil a pak opět aplikoval. Nikde jsem na internetu nenašel, že by toto šlo, tak se ptám tu. Vím že by měla být určitě možnost změna rodného čísla, ale to bych musel měnit občanský a řidičský průkaz a všude musel oznamovat změnu. Přejdu k meritu věci. Vím, že jeden můj kamarád u kterého nevím zda mu mohu ještě opravdu věřit zná mé jméno, rodné číslo a jak se podepisuji. A mám obavy, aby si na mne nepůjčil. A dále máme plán na podnikání do budoucna, kde by se na mě rozjela živnost na stavební firmu. Tam by byl ještě větší problém, pokud by se dostal k IČ a půjčil si na firmu mnohem větší částky. Také by bylo vše na mou zodpovědnost. Proto bych rád věděl, jestli je možnost se proti tomuto pojistit, abych nedopadl špatně. Mnohokrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

obezřetnost je určitě dobrá věc, ale v tomto případě Vás mohu uklidnit. Se znalostí jména, rodného čísla a podpisu si na Vás ani na firmu nikdo vzít půjčku nemůže. Při sjednávání úvěru je vždy nutná důkladná identifikace klienta, která se provádí pomocí OP (a v případě sjednání půjčky na dálku ještě dalšího dokladu totožnosti).

Obecně sám sobě půjčování peněz zakázat nemůžete (ani na dobu určitou, ani na dobu neurčitou). Můžete pouze požádat soud o zbavení svéprávnosti. Pak byste si sám půjčovat nemohl, ale byl byste velmi omezen v nakládaní se svým majetkem.