Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #8863, Může penzijní fond zkrachovat?

Může penzijní fond zkrachovat?, Banka

6.2.2020 Banka

Dobrý den, jak velké je riziko, že zkrachuje penzijní společnost? Vím, že peníze na účtech bank jsou ze zákona pojištěny, ale peníze na účtech penzijních společností (transformovaný fond) nikoliv. Znamená to, že bych tak mohla teoreticky o všechny tyto prostředky přijít. Je toto riziko reálné? Pokud je člověk velmi opatrný, má smysl i nadále takto spořit na stáří či raději zvolit jinou formu spoření? Stavební spoření uzavírat nechci, nevím totiž, zda v něm naspořené peníze jsem povinna použít jen na bydlení a nic jiného. Jak moc se mám do budoucna obávat, že přijdu o všechny naspořené peníze v penzijním fondu, když není pojištěn? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

s (ne)pojištěností vkladů na penzijním spoření máte pravdu, ale riziko krachu penzijního fondu je velmi malé (zejména u transformovaných fondů), neb je zde striktní státní regulace (fond může investovat jen do velmi málo rizikových aktiv - čemuž odpovídá i minimální zhodnocení). Penzijní spoření má smysl z důvodu státního příspěvku (až 230 Kč měsíčně), slevy na daních (až 3 600 Kč ročně) a možného příspěvku zaměstnavatele. Stavební spoření má také smysl, neboť peníze můžete vybrat už po 6 letech, při měsíční úložce 1 700 Kč dosáhnete průměrného zhodnocení 3,5-4% a peníze můžete použít na cokoliv (nemusíte nutně investovat do bydlení).