Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #9637, Můžu si hypotéku sjednat rok předem?

Můžu si hypotéku sjednat rok předem?, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, plánuji si během následujícího půl roku vzít hypotéku a vzhledem k tomu, že mi moje banka nebyla schopna odpovědět přes email (chtěli osobní návštěvu), tak bych to zkusila tady. Jedná se o nemovitost, kterou vlastní 3 lidé (jedna osoba má 1/2, dvě osoby 1/4). Hypotéku bych si chtěla vzít na odkup 1/4 nemovitosti. Mám pár dotazů: 1) Hypotéku bych si chtěla vzít cca v Listopadu, kdy budu mít k dispozici 10%-15% vlastních prostředků. Dá se o hypotéku zažádat už např. v Září i když v době žádosti nebudu disponovat vlastními prostředky? 2) Na domě se plánují rekonstrukce, na kterých se ale současný majitel nebude finančně podílet - dají se ze znaleckého posudku "odečíst" náklady na tuhle rekonstrukci? 3) Při výpočtu hypotéky jsem použila kalkulačku mojí banky. Je jasné, že výpočet je pouze orientační ale zajímá mě, jestli jsou nějaké další výdaje, se kterými by měl člověk počítat. 4) Současný majitel si chce udělat odhad ceny nemovitosti, aby měl nějakou představu o její hodnotě. V informacích u své banky jsem si zjistila, že v případě hypotéky lze použít znalecký posudek max. 6 měsíců starý, nebo lze posudek vypracovat bankovním odhadcem. Jaká varianta pro mě bude lepší? Podle informací, co jsem četla na realitních serverech se tyto odhady můžou lišit až o 20% ceny, což mi přijde alarmující. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den

Dobrý den,

1) Hypotéku si můžete sjednat až rok před datem čerpání (příklad: dnes podepíšete úvěrovou smlouvu a máte 12 měsíců na načerpání peněz).

2) Odhad nemovitosti bude proveden ke konkrétnímu datu (moment, kdy žádáte o hypotéku). Do odhadu nelze zahrnout plánované budoucí rekonstrukce.

3) Poplatky se liší dle bank - odhad cca 3 900 - 5 900 Kč, sjednání hypotéky 2 000 - 6 000 Kč, expresní čerpání 2 000 Kč, vklad zástavy na KN 2 000 Kč, vklad vlastnického práva na KN 2 000 Kč.

4) Dělat odhad předem nemá smysl, protože banka požaduje odhad provedený smluvním odhadcem banky (u refinancování je přípustný starší odhad provedený smluvním odhadcem předchozí banky). Dělat si odhad "jen tak pro představu o ceně" taktéž nedává příliš smysl. Jakou hodnotu chcete zjišťovat? Zástavní (pro banku), pojistnou/reprodukční (pro pojišťovnu), dle cenových předpisů (pro úřad), tržní (za kolik by to šlo prodat průměrnému kupujícímu v daném místě a čase), individuální (jakou to má hodnotu pro Vás coby majitele nebo kupujícího), atd. Podívejte se na sreality, za kolik se prodávají podobné nemovitosti. Tento odhad modifikujte o tzv. parametr zvláštní obliby (jakou to má hodnotu pro Vás nebo majitele).