Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #15238, Nechci platit dluh za energie, zruším přípojky

Nechci platit dluh za energie, zruším přípojky, Reality

Sjednejte si hypotéku online
3.9.2021 Reality

Dobrý den, jsem vlastníkem nemovitosti, u které byl můj otec veden jako věcné břemeno (nyní je otec po smrti). Na otce byly psány veškeré energie (voda, elektřina, plyn). Otec energie bohužel nehradil, a tudíž byly na veškeré přípojky uvaleny exekuce. Dědické řízení neproběhne (bude zastaveno), protože otec nevlastnil žádný majetek, nebudu mít status dědice a neměl bych být tedy povinen hradit dluhy mého otce. Můj dotaz je, pokud bych chtěl provést demolici původního domu a postavit na pozemku dům nový, mohu bez problémů požádat o připojení veškerých energií? Pokud bych nestavěl a chtěl připojit původní dům, připojí mě energetické společnosti pod novou smlouvou na stávajících zadlužených přípojkách? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zcela určitě nedává smysl kvůli dluhům na energiích bourat přípojky a následně stavět nové. Elektrická přípojka je v majetku distributora, tu byste ani zbourat nemohl. Vodovodní, kanalizační a plynová přípojka je v majetku toho, kdo ji na své náklady vybudoval (u VaK pravděpodobně váš otec, u plynu spíše distributor).

Dále je třeba rozlišovat mezi distributorem (stará se o "trubky v zemi") a dodavatelem energií (kupujete si od něj energie, které jsou Vám posílány "trubkami v zemi").

Odpojení resp. znovupřipojení přípojek je poměrně nákladná záležitost. Jen za opětovnou montáž elektroměru byste platil poplatek za rezervovaný příkon (1F 200 Kč/A, 3F 500 Kč - tedy např. u jističe 3x20A by to bylo 10 000 Kč). K tomu přičtěte náklady na revizi a případné další práce elektrikáře. A to jsme jen u elektřiny.

Nebylo by jednodušší dluhy za energie doplatit a neriskovat náklady za znovupřipojení či případně situaci, kdy Vás bez úhrady dluhů vůbec nepřipojí? (elektřinu a plyn byste mohl mít od jiného dodavatele, vodu a odkanalizování nikoliv)