Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #15238, Nechci platit dluh za energie, zruším přípojky

Nechci platit dluh za energie, zruším přípojky, Reality

P

Dobrý den, jsem vlastníkem nemovitosti, u které byl můj otec veden jako věcné břemeno (nyní je otec po smrti). Na otce byly psány veškeré energie (voda, elektřina, plyn). Otec energie bohužel nehradil, a tudíž byly na veškeré přípojky uvaleny exekuce. Dědické řízení neproběhne (bude zastaveno), protože otec nevlastnil žádný majetek, nebudu mít status dědice a neměl bych být tedy povinen hradit dluhy mého otce. Můj dotaz je, pokud bych chtěl provést demolici původního domu a postavit na pozemku dům nový, mohu bez problémů požádat o připojení veškerých energií? Pokud bych nestavěl a chtěl připojit původní dům, připojí mě energetické společnosti pod novou smlouvou na stávajících zadlužených přípojkách? Děkuji za odpověď.

Nejlepší hypotéka na jedno kliknutí!

Dobrý den,

zcela určitě nedává smysl kvůli dluhům na energiích bourat přípojky a následně stavět nové. Elektrická přípojka je v majetku distributora, tu byste ani zbourat nemohl. Vodovodní, kanalizační a plynová přípojka je v majetku toho, kdo ji na své náklady vybudoval (u VaK pravděpodobně váš otec, u plynu spíše distributor). 

Dále je třeba rozlišovat mezi distributorem (stará se o "trubky v zemi") a dodavatelem energií (kupujete si od něj energie, které jsou Vám posílány "trubkami v zemi"). 

Odpojení resp. znovupřipojení přípojek je poměrně nákladná záležitost. Jen za opětovnou montáž elektroměru byste platil poplatek za rezervovaný příkon (1F 200 Kč/A, 3F 500 Kč - tedy např. u jističe 3x20A by to bylo 10 000 Kč). K tomu přičtěte náklady na revizi a případné další práce elektrikáře. A to jsme jen u elektřiny. 

Nebylo by jednodušší dluhy za energie doplatit a neriskovat náklady za znovupřipojení či případně situaci, kdy Vás bez úhrady dluhů vůbec nepřipojí? (elektřinu a plyn byste mohl mít od jiného dodavatele, vodu a odkanalizování nikoliv)

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

20.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak pomoci dětem se startem do života? Přece pomocí stavebního spoření. Podobně uvažuje řada lidí. Stavebko totiž přináší ze všech spořicích produktů nejlepší zhodnocení. Má ale svá specifika – a o stavebním spoření pro děti to platí dvojnásob.

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

13.9.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Hotovo, Uniqa pojišťovna už je pátým největším pojistitelem na českém trhu. Rozhodlo o tom spojení s Axa pojišťovnou a Axa životní pojišťovnou. Uniqa díky tomu převzala 800 000 jejich klientů. A svůj tržní podíl navýšila na skoro 8 %.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

P

#15366, Insolvence, Exekuce a insolvence, 19.9.2021

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Plánuji oddlužení. Výše dluhů je cca 1 500 000 Kč, příjem 23 000 Kč čistého, 2 děti a manžel. Nemovitost nemám, auto mám, ale potřebuji ho do práce. Vím, že musím splatit 30% závazků, ale dosáhnu i tak na oddlužení nebo na schválení? Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den, podmínka splatit během insolvence min. 30% přihlášených pohledávek byla zrušena již před 2 lety. Nově stačí měsíčně splácet min. 2 200 Kč (manželé 3 300 Kč) a "projevit snahu". Nemáte-li zúžené SJM, pak za dluhy ručíte s manželem společně a nerozlučně a doporučuji vám požádat o společné oddlužení manželů.

M

#15365, Daň z příjmu a změna zaměstnavatele, Daně, 19.9.2021

Dobrý den, když jsem minulý měsíc podala daňové přiznání a uvažuji o změně zaměstnání, kdy mohu podepsat prohlášení u nového zaměstnavatele? Pokud tedy dám výpověď a poběží dvouměsíční výpovědní lhůta, jaké dokumenty potřebuju od účetní pokud jde o daně? Děkuji.

Dobrý den, prohlášení poplatníka můžete podepsat u nového zaměstnavatele tak, aby nedošlo v jednom měsíci k uplatnění daňových slev naráz u obou zaměstnavatelů. Daňové přiznání Vám vyhotoví nový zaměstnavatel (od starého zaměstnavatele si vyžádáte POZP - Potvrzení o zdanitelných příjmech, které nový zaměstnavatel zakomponuje do vašeho daňového přiznání).

M

#15364, Platba, Platba, 19.9.2021

Dobrý den, chci se zeptat, zda jdou převést peníze z MiFinity na běžný účet. A pokud ano tak jak? děkuji za odpověď, hezky den.

Dobrý den, převod z této digitální peněženky na účet je možný. Pro bližší informace doporučuji kontaktovat technickou podporu MiFinity. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 15 300 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR