Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #8244, Nesplatitelné exekuce

Nesplatitelné exekuce, Exekuce a insolvence

TF

Dobry den, muj syn ma nyni jiz jen 16 puvodne ze 17 exekuci, kdysi v souvislosti se svou velkou zavislosti na hrach - automatech. Nyni se jiz snazi na sobe pracovat. Pracuje v gastronomii a ze zakona zamestnavatel castky uhrazuje. Celkove nyni dluzi v exekucich cca 760 000 Kc, vynoruji se ale dalsi veritele, jeho byvala pritelkyne, s niz zil, pry si pujcila na auto, ktere spolu pouzivali, a ona je proto nyni v insolvenci. Teto zene plati muj syn vyzivne na dceru 3 000 Kc a take si plati na ubytovani 5 500 Kc. Je v podmince a je ve sledovani probacniho oddeleni. Velkou castku dluzi i mne. Firma kde je zamestnan,plati synovi pojisteni zdravotni a sociální. Za jakych okolnosti je mozny osobni bankrot? Neni podnikatel. Jakym zpusobem lze zastavit komplexne narustajici penale? On sam ma vuli se z dluhu dostat. Dre jak to jde, ale uz jednou zkolaboval a take mel i epilepticke zachvaty. Situace je komplikovana. Je mozne, ze exekutor by mel vymáhat dluh po nekom jinem? Napr. pracuje li zamestnanec ve firme a neni-li mu hrazeno pojistne, aniz o tom zamestnanec vi, a pojistne je nasledne exekucne vymahano na zamestnanci? Dekuji za veskere dulezite informace. Preji klidny predvanocni cas.

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

Vašemu synovi bych doporučil požádat o osobní bankrot. Od 1/6/2019 není nutné splatit během 5 let 30% dluhů jako dříve, ale nově stačí splácet min. 2 200 Kč měsíčně a "projevit snahu". Více info v našem článku Insolvence a osobní bankrot. Insolvence dává každému šanci na nový začátek. 5 let o "chlebu a vodě" a následně jsou zbylé dluhy prominuty. 

Za nehrazené odvody (sociální/zdravotní) by měl být primárně postižen zaměstnavatel, ale zaměstnanec se musí bránit. Neplatí-li zaměstnavatel odvody, pak zdravotní pojišťovna neví, že je zaměstnanec někde zaměstnán a roste mu dluh na zdravotním pojištění. Je třeba vše vysvětlit a bránit se právní cestou. V gastronomii je bohužel zvykem, že většina personálu pracuje načerno. Je na odpovědnosti Vašeho syna případně takovou práci odmítnout (nebo počítat s následky).

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Pracujete venku? Za životní pojištění dáte až o 30 % víc než kancelářské profese

Pracujete venku? Za životní pojištění dáte až o 30 % víc než kancelářské profese

3.8.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Pracovat v kanceláři se vyplatí. Alespoň z pohledu životního pojištění. Podle nového indexu životního pojištění totiž kancelářské profese zaplatí za životní pojištění mnohem míň než dělníci, kteří se pohybují v terénu. Rozdíl je až 30 %.

Zájem o půjčky na jaře klesl. Kvůli koronaviru

Zájem o půjčky na jaře klesl. Kvůli koronaviru

29.7.2020, Půjčka, Autor: Jan Budín

Propad o několik desítek procent. Taková byla na jaře situace na českém trhu se spotřebitelskými úvěry. Ukázala to anketa ČTK mezi jednotlivými poskytovateli. Podle ní přišel nejvýraznější propad v dubnu a nyní už se situace opět stabilizuje.

Nejlevnější za víc než 2 roky. Průměrný úrok hypoték klesl na 2,21 %

Nejlevnější za víc než 2 roky. Průměrný úrok hypoték klesl na 2,21 %

27.7.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

O krok blíž k „magické” hranici 2 % se v červnu přiblížila průměrná úroková sazba hypoték. Klesla totiž z 2,30 % na 2,21 % – tedy na nejnižší úroveň od konce roku 2017. A dá se čekat, že to nebude zdaleka konečná.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

SH

#10870, Stavba RD bez hypotéky, Hypoteční poradna, 3.8.2020

Dobrý den, chceme stavět dům, pozemek máme. Vlastníme byt v osobním vlastnictví. Chceme tento byt prodat a z utržených peněz postavit rodinný dům. Podmínkou je bydlet v tomto bytě po dobu stavby rodinného domu, tzn cca 1 rok. Nechceme hypotéku, ale rádi bychom postupně rozpouštěli hodnotu bytu. Je něco takové možné?

Dobrý den, možné je všechno, ale musel byste najít kupujícího, který by byl Vaše pravidla ochoten akceptovat. Jsou 2 základní typy kupujících: 1) Ten co byt kupuje pro vlastní bydlení: takovýto kupující potřebuje obvykle bydlet hned, každý měsíc navíc mimo vlastní byt pro něj znamená výdaj na nájmu a/nebo omezení komfortu (např. život ve výrazně menším bytě a v jiné lokalitě než by potřeboval). Málokdo bude ochoten Vám peníze zaplatit nyní s datem předání bytu za rok.  2) Investor, který byt kupuje na následný pronájem: investor nepotřebuje v bytě bydlet a naopak hledá zájemce o bydlení, tedy by nebyl problém Vám byt na rok pronajmout. Spíše byste tedy hledal investora. Vše by proběhlo tak, že byste byt prodal a následně si ho zpětně od nového majitele pronajal. Jiné právní konstrukce (např. Vámi navrhované postupné čerpání peněz s převodem bytu za rok) nebudou téměř pro nikoho akceptovatelné. Čím složitější podmínky stanovíte, tím nižší prodejní ceny dosáhnete. Právě proto existuje hypotéka, neboť i při prodeji bytu teď a zpětném nájmu na rok byste na nájemném zaplatil mnohem více než na úrocích za hypotéku (roční nájemné je obvykle cca 5% z tržní hodnoty bytu, úroky z hypoték i méně než 2%). Hypotéku můžete zcela doplatit při výročí fixace, tedy doporučuji si vzít hypotéku s fixací na 1 rok, za rok byt prodat a úvěr bez sankce doplatit. 

ZM

#10869, Mám peníze na účtu dlužníka v exekuci, Exekuce a insolvence, 3.8.2020

Dobrý den, jak dokáži, že peníze na účtu jsem mé a ne rodičů v exekuci?

Dobrý den, to je právě ta potíž. Máte-li na účtu dlužníka v exekuci své peníze které exekutor obstavil, musíte podat vylučovací žalobu a věrohodně prokázat, že jsou obstavené peníze Vaše a ne dlužníka. I proto neustále všem zdůrazňujeme, že mají mít své peníze pouze na svých účtech. 

ZV

#10868, Výpis akcií z CDCP, Akcie a investice, 3.8.2020

Dobrý den, měl jsem akcie z kuponové privatizace vedené na účtu u SCP. Nikdy jsem je neprodal, ale nevím co se s nimi dál dělo a zda jsou ještě použitelné. Na stránkách CDCP jsem se dozvěděl, že s účinností od 1.1. 2020 společnost ukončila poskytování online služby určené k ověření existence majetkového účtu v nezařazené evidenci. Jak tedy informaci o existenci akcií získat? Mám výpis z účtu u SCP k 31.12.1995, ten je mi asi na nic? Děkuji

Dobrý den, CDCP místo poskytování služeb online zdarma nyní nabízí papírové výpisy zasílané poštou za 500 Kč. Pokud byste měl v tzv. nezařazené evidenci CDCP cenné akcie v hodnotě aspoň nižších tisíců korun, tato investice (spolu s následnými poplatky za zřízení majetkového účtu u CDCP, převod akcií z nezařazené evidence na Váš majetkový účet a prodej akcií) se Vám vyplatí. V opačném případě spíše nikoliv.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 10 800 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR