Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #16841, Nestihli jsme vyčerpat hypotéku na stavbu

Nestihli jsme vyčerpat hypotéku na stavbu, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobry den, behem stavby naseho RD sousede napadli existujici stavebni povoleni, nasel chybu v projektu a museli jsme pres namitky a odvolani sousedu ziskat nove povoleni, takze jsme pres rok nemohli stavet. V prosinci 2021 vyprsela lhuta pro cerpani hypoteky. Banka odmitla lhutu na cerpani hypoteky prodlouzit, protoze sousede vedou pravni spor se stavebnim uradem ohledne vyporadani se s jejich namitkami s nasi stavbou. Banka s nami po nasi zadosti na prodlouzeni cerpani temer vubec nekomunikovala, nenavrhla zadne alternativni reseni a nevysvetlila jak dale postupovat, pouze nam oznamila snizeni splatek hypoteky. Muzeme se nejak proti rozhodnuti banky odvolat/reklamovat/nechat je prosetrit?

Dobrý den,

reklamovat můžete pochybení banky, ale ve vašem případě banka nepochybila. V úvěrové smlouvě byly stanoveny podmínky čerpání včetně data, do kterého jste měli povinnost úvěr načerpat. Vy jste úvěr ve stanoveném termínu nevyčerpali a banka neměla povinnost Vám tuto lhůtu prodloužit. Mimo jiné i proto, že dnes je zcela jiná cena peněz než před 1-2 roky (dnes hypotéku na stavbu za méně než 4,5% prakticky neseženete). Banka by po Vás naopak ještě mohla chtít poplatek za nenačerpání úvěru (obvykle 2-5% z nevyčerpané částky).