OBZP dlouhodobě, Daně

6.10.2023 Daně

Dobrý den, končí mi status studenta po VŠ. Lze po té získat status OBZP v případě, že můj příjem bude složen ze dvou složek: 1) DPP (max. 10 000 Kč/měsíc) a 2) úroky max. 4 000/měsíc ze spořícího účtu (fyzická osoba, srážková daň 15 % stržena bankou). Celkem tedy roční příjem z DPP max. 120 000 Kč a z úroků max. 48 000 Kč. V rámci DPP mám podepsané růžové prohlášení (na této brigádě jsem již dlouhodobě jako student a nyní i jako nestudent). Vztahovala by se na mě možnost statutu OBZP? A jak by to bylo s daňovým přiznáním? Vím, že úroky ze spoř. ú. po srážkové dani se do daňového přiznání nezahrnují. Bude ale v popsané situaci nutné podat daňové přiznání kvůli příjmu z DPP? Zatím jsem jo jako student nikdy nepodávala. Děkuji za Vaši pomoc.

Dobrý den,

setrvávat takto ve statutu OBZP můžete, ale není to pro Vás výhodné - takto strávená doba se Vám nepočítá do nároku na důchod (pro přiznání starobního důchodu potřebujete mít započteno min. 35 let).