Jaké doklady potřebuji pro daňový odpočet úroků při rekonstrukci nemovitosti a bydlení v pronajatém bytě?

Sjednejte si hypotéku online

Pokračování dotazu č. 15121: Dobrý den, jaké doklady pro daňový odpočet úroků musím tedy doložit, když se v rekonstruovaném RD nedalo 2 roky bydlet a bydlela jsem v bytě? Samozřejmě jsem uvedena v hypoteční smlouvě a zároveň jsem vlastníkem nemovitosti.

Dobrý den,

pokud jste danou nemovitost neužívala k trvalému bydlení, pak jste na odpočet úroků z hypotéky nárok neměla. Zkuste FÚ přesvědčit, že v rekonstruovaném domě plánujete bydlet. Zákon o dani z příjmu je ve výčtu pojmu "řešení vlastních bytových potřeb" ne zcela jasný. Slevu je možné aplikovat:

  • na koupi stavebního pozemku, na kterém začnete stavět do 4 let
  • na stavbu RD, ve kterém budete bydlet
  • na rekonstrukci nemovitosti, ve které bydlíte

  • V prvních dvou případech se hovoří o stavu budoucím, zatímco ve třetím případě o stavu současném. Nicméně v rekonstruované nemovitosti lze bydlet málokdy.