Jaké jsou možnosti a sankce za zrušení smlouvy o refinancování?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaká je možnost a jaké jsou sankce za zrušení smlouvy u refinancování. Před rokem si nás naše banka pozvala, aby nám nabídla nové refinancování po 5 letech. Z neznalosti jsme jim fixaci podepsali a má začít platit od 15.8. 2020. Před 14 dny jsme ovšem zašli ke známé do jejich banky a ta nám nabídla lepší úrok i podmínky. Rádi bychom teď u své banky tuto smlouvu zrušili, je to však možné? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

smlouvu u své banky zrušit můžete, ale banka by Vám naúčtovala penále (pravděpodobně 5%). Těžko soudit, jestli jste se loni rozhodli špatně. Rozhodnutí podepsat jste učinili před rokem a tou dobou byly sazby jinde než dnes (průměr kolem 2,7%) a bylo všeobecné očekávání dalšího růstu úroků. Benzin stál přes 30 Kč/l, máslo přes 50 Kč, atd. Dnes vlivem krize koronaviru (kterou nemohl nikdo čekat) jsou ceny benzinu a másla na historických minimech. Stejně tak klesá cena peněz, což se projevuje nulovým úročením u spoření a levnějšími hypotékami. Nechte si od banky vyčíslit případnou pokutu za odstoupení od smlouvy a dobře si spočtěte, zdali se Vám přechod k jiné bance vyplatí.