Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #16515, OSVČ hlavní s nízkými příjmy

OSVČ hlavní s nízkými příjmy, Daně

20.1.2022 Daně

Dobrý den, byla jsem zaměstnaná na plný úvazek v zemi EU do června, a pak se na dva měsíce vrátila do ČR, kdy jsem byla samoplatce zdravotního pojištění. Na jaře jsem si ještě udělala živnost v ČR, ale ty příjmy jsou velmi nízké, průměr 5 000 Kč měsíčně. V srpnu jsem se zase odhlásila ze zdravotní pojišťovny a od té doby jsem v zahraničí. Komerční pojištění si platím a kromě těchto drobných jiné příjmy nemám. Co bych měla vyplnit do daňového přiznání? Je to činnost vedlejší? Musím doplácet zdravotní pojištění, i když v ČR dlouhodobě nejsem? Bohužel ani na pojišťovně mi nebyli schopni odpovědět. Děkuji.

Dobrý den,

před dlouhodobým pracovním pobytem v zahraničí je třeba se odhlásit z českého zdravotního pojištění (pak za tuto dobu nemáte povinnost platit v ČR odvody). Pokud jste se z českého zdravotního pojištění neodhlásila nebo jste v ČR podnikala bez příjmů ze zaměstnání (minimálně červenec-srpen?), pak bylo vaše podnikání automaticky hlavní činností (nehledě na téměř nulové výdělky) s povinností platit sociální a zdravotní odvody min. v zákonem stanovené minimální výši.