Pomoc s hypotékou v rodině, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, mám dotaz ohledně ručení na pořízení bytu. Vnuk mé mámy si chce koupit byt a žádá po ní ručení za 1,75 mil. Kč se splatností do roku 2054. Má ručit nemovitostí zhruba v této hodnotě. Mámě je 75 let a nemá žádné právní povědomí a tlačí na ní, aby to rychle podepsala. Máma má měsíční příjem 14 000 korun a žije sama. Vůbec nebyla seznámena s žádnými jinými doklady. Mám obavy, že ten kdo napsal návrh smlouvy ručení je slušně řečeno podvodník. Nepřeji si, aby takovýto doklad podepsala. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pro získání hypotéky musí žadatel (vnuk Vaší matky) splnit podmínky požadované bankou, především kritéria DTI, DSTI a LTV. Není-li žadatel o hypotéku schopen tyto podmínky splnit (např. nemá dostatečné vlastní úspory - min. 10% z kupní ceny nebo dostatečný příjem), může se pokusit si sehnat spoludlužníka či jinou nemovitosti do zástavy (vlastněnou např. rodiči). Na tomto "dobrovolníkovi" pak je, aby se rozhodl, chce-li žadateli o hypotéku pomoci či nikoliv.

Takto poskytnutá pomoc (podepsané ručitelství nebo nemovitost daná do zástavy) je velkým závazkem s mnoha závažnými důsledky. Pomáhající osoba tím de facto ztrácí šanci získat vlastní hypotéku a/nebo v případě nesplácení hypotéky žadatelem se zavazuje hradit jeho dluhy vůči bance. Můžete žadateli o hypotéku pomoci získat vlastní bydlení, ale může Vás to finančně zruinovat. Je třeba pečlivě zvážit veškeré důsledky a snažit se udělat morálně správné rozhodnutí.

Příklad: Mám 3 děti a jednu nemovitost. Nebylo by spravedlivé tuto jednu nemovitost dávat do zástavy za hypotéku prvnímu dítěti, neboť bych již nebyl schopen pomoci druhému a třetímu dítěti (pokud bych jim s bydlením já nebo někdo jiný z rodiny nepomohl jinak).

Nicméně i při poskytování pomoci vlastním dětem by ta pomoc měla dávat smysl. Kritéria pro získání hypotéky jsou nastavená velmi rozumně. Pokud je žadatel o hypotéku není schopen splnit, je mnohdy lepší slevit ze svých nároků (o chvíli déle na nemovitost šetřit nebo se poohlédnout po něčem levnějším).