Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #19427, Poplatek za zahraniční platbu

Banka mi účtovala vysoký poplatek za konverzi platby na EUR - je to normální?

11.10.2022 Běžný účet

Dobrý den, poslal jsem na EUR účet známé na Slovensko ze svého účtu u Raiffeisenbanky 500 Kč, protože jsme se dohodli, že částku nebudeme přepočítávat na eura. Že to banka udělá za nás. Ovšem Raiffeisenbank mi naúčtovala poplatek 300 Kč, tzn. 60% ze zasílané platby. Mám z toho velmi špatný pocit. Cítím se, že mě moje banka okradla. Je takový poplatek normální i u jiných bank? A je to vůbec legální? Vždyť má banka zisk za konverzi a ještě si k tomu přihodí 300 Kč. Za co to vlastně je?

Dobrý den,

SEPA platby (v EUR v rámci EU) jsou zcela bez poplatků, tedy pokud byste poslal známé na Slovensko (či kamkoliv jinam do zahraničí v rámci EU) eura, bylo by vše zdarma. Za ostatní zahraniční platby (v jiné měně než EUR či mimo EU) účtují banky vysoké poplatky (obvykle % z platby, min. 250-300 Kč). RB za tento úkon účtuje podobný poplatek jako ostatní banky. Díky onomu minimu jste tak zaplatil za 500 Kč zaslaných na Slovensko stejný poplatek jako např. za 30 000 Kč poslaných do Číny nebo Austrálie.