Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #4590, Poškozený šek

Poškozený šek, Banka

JV
Dobrý den. Přišel mi bankovní šek z USA, ale bohužel se mi při vybalování z obálky natrhl. Nejsou poškozeny žádné kódy a čísla. Chtel bych se zeptat, zda to vadí nebo ne? Děkuji moc za odpověď.

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den, poškozené šeky zpravidla banky neproplácí. Bude zřejmě záležet na směrnicích či vůli úředníka v té které bance.
Např. ČSOB v podmínkách uvádí: „Šeky nečitelné, poškozené nebo šeky, které nebyly šekovníkem proplaceny, vrací banka klientovi. Padělané a pozměněné šeky je banka povinna zadržet, o čemž Klientovi vystaví potvrzení.“ Zákon směnečný a šekový (č.191/1950 Sb.) výslovně poškození šeku nezmiňuje. Tj. lze-li váš natržený šek šetrně opravit, můžete s ním pak zkusit štěstí v bance.
Na rozdíl od šeků by kterákoliv banka neměla odmítnout přijmout poškozenou bankovku. Resp. konečným arbitrem ve zkoumání poškozené bankovky je Česká národní banka, která má v česku 4 pobočky využitelné i občany.

Pavel StrašákBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

6.4.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Raketové zdražování bytů a domů, které Česko zažívá už několik let, je u konce. Místo toho přijde propad. Tvrdí to někteří odborníci a novináři. Podle většiny analytiků ale situace zdaleka tak jednoduchá není. Očekávají maximálně krátkodobé ochlazení, po kterém ceny zase stoupnou.

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

4.4.2020, Osobní a rodinné finance, Autor: Pavel Strašák

Přinášíme vám velký přehled dopadů koronavirus krize (COVID-19) na finance Čechů.
Prověřiujeme od 13.3.2020 aktuální možnosti změny splátek půjček a hypoték u českých bank a dopady odkladů splátek v bankovních registrech. 
Odpovídáme na snížení příjmů v důsledku koronavirus krize a dopady na exekuce a insolvence.

(Aktualizováno 5.4.2020)

Jak se vypořádat s následky opatření proti koronaviru? Pomůže vám spořicí účet

Jak se vypořádat s následky opatření proti koronaviru? Pomůže vám spořicí účet

3.4.2020, Spoření, Autor: Jan Budín

Zavřené firmy a pokles práce i příjmů. Také to jsou následky pandemie koronaviru COVID-19. Zejména drobní živnostníci a menší podniky se kvůli tomu můžou dostat do finančních problémů. A právě v tuto chvíli jim pomohou spořicí účty.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

M

#9616, Exekuce, Exekuce a insolvence, 7.4.2020

Může se má exekuce nějak přenést i na syna ve společné domácnosti? Nemyslím tím majetek v domácnosti, ale jeho finanční příjmy.

Dobrý den, vaše exekuce příjmy syna postihnout nemůže (na rozdíl od manželky, kterou díky SJM vaše dluhy dostihnout mohou).

S

#9615, Koronavirus, insolvence a úlevy pro seniory, Exekuce a insolvence, 6.4.2020

Mám 4 měsíce do konce insolvence, jsem starobní důchodce a OSVČ jako vedlejší poměr. Splaceno mám skoro 40%. Nepřipravuje se v současné situaci s pandemií umožnit důchodcům možnost ukončení splácení předčasně, jako to bylo v poslední úpravě insolvenčního zákona? Jak lze posoudit vzhledem k insolvenčnímu zákonu navrhovanou částku 25 000 Kč vyplácenou živnostníkovi? Musí se odevzdat insolvenčnímu správci jako mimořádný příjem? Děkuji

Dobrý den, pro seniory se další úlevy v insolvenci z důvodu koronaviru neplánují, neboť poslední novela insolvenčního zákona (platná od 6/2019) přinesla starobním a invalidním důchodcům takové úlevy, že pomalu není co více odpouštět (seniorům nyní stačí po dobu 3 let platit měsíčně jen 2 200 Kč, tedy za 79 000 Kč se mohou zbavit jakkoliv velkých dluhů).  Vy máte splaceno již 40% a do konce oddlužení Vám zbývají pouhé 4 měsíce, tedy i kdybyste přišel o všechny příjmy a insolvenční srážky byly nulové (což je nemožné, protože by Vám zůstal min. starobní důchod), podmínky oddlužení (splatit min. 30%) byste splnil.  Standardně se všechny mimořádné příjmy musí odevzdávat insolvenčímu správci, ale třeba u této mimořádné pomoci bude zákonem stanovena výjimka (přesné znění opatření není doposud známo, podmínky se mění každý den).

T

#9614, Koronavirus, nebankovní půjčky a insolvence, Exekuce a insolvence, 6.4.2020

Dobry den, dokazete odhadnout, jestli se v dusledku krize nejakym zpusobem zmeni chovani nebankovnich poskytovatelu pujcek jako veritelu v insolvenci? U jiz probihajicich schvalenych insolvenci a u budoucich.

Dobrý den, obecně chování všech věřitelů vůči dlužníkům v insolvenci se v důsledku koronaviru určitě nezmění. Dokud dlužník řádně splácí a plní podmínky úvěrové smlouvy, je pro věřitele solidním partnerem, kterému rozumný věřitel rád pomůže v horších časem. Ale pokud dlužník přestane platit a dostane se do insolvence, stává se rázem z žádaného klienta osobou nežádoucí, na kterou nikdo nebere ohled (ani nemůže, neb insolvence má zákonem jasně daná pravidla, kde není prostor pro úlevy). Já spíše doufám, že lidé jednou pochopí, že půjčovat si u nebankovních společností za RPSN ve výši stovek až tisíců procent je finanční sebevražda.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 9600 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR