Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #14899, Předčasné splacení hypotéky

Jaké jsou možnosti doplacení mé hypotéky?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně doplacení nebo částečného doplacení mé hypotéky. Hypotéka byla uzavřena 2013, v roce 2016 došlo k mimořádné splátce. Datum fixace úrokové sazby mi "končí" 13.11.2021, nicméně před dvěma lety jsem využila nabídky banky a uzavřela dodatek k fixaci (čili 2019 pro 11/2021 - 08/2027, kdy se jedná o dobu do plného doplacení hypotéky - již by se znovu po pěti letech neměnila sazba). A tady je zřejmě kámen úrazu. Když jsem chtěla zjistit, co budu platit za pokutu za doplacení všeho v listopadu 2021, tak mi bylo řečeno, že pokud zaplatím do října, tak bude 0 Kč, ale zaplatím vše - tedy celou částku, kterou vidím aktuálně ke splacení úvěru vč. úroků. Což mi přijde jako nesolidní návrh. Je tedy možné se odkazovat na zákon a chtít využít možnosti splacení 25% částky zapůjčených peněz (410 000 Kč) bez pokuty, bez dodatečných nákladů ze strany banky, atp.? Nebo to možné není díky danému dodatku ohledně fixace úrokové sazby z roku 2019? V dodatku nemám přesně specifikováno to, že uvažuji o částečném doplacení, či plném doplacení. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

díky podepsanému dodatku v roce 2019 se smluvní podmínky vaší hypotéky řídí novelou Zákona o spotřebitelském úvěru z roku 2016, tedy můžete každoročně splatit bez sankce až 25% (vždy k datu výročí fixace). K datu konce fixace můžete vždy splatit až 100% zbývajícího dluhu (přesně toto Vám také banka nabídla).