Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #15233, Proč mi banka nechce půjčit?

Proč mi banka nechce půjčit?, Půjčka

MT

Dobrý den, mám dotaz ohledně schvalování úvěru. Jsem cizinec s trvalým pobytem v ČR již více jak 15 let. Manželka je občanka ČR a máme dvě malé děti. Nikdy jsem na svoji osobu neměl žádnou půjčku, hypotéku, nebo jiný závazek kromě telefonu na splátky. Bydlení máme vlastní. Je mi 30 let, stabilní měsíční příjem (průměr v ČR). Mám v plánu do pár let (3, 4 roky) žádat o hypoteční úvěr, tak jsem si chtěl vylepšit bonitu a úvěrovou historii, proto jsem letos na jaře zažádal o úvěr cca o 100.000 Kč se splatnosti do dvou let. Úvěr byl zamítnut opakovaně u dvou bank bez udání důvodu - zamítnuto bylo ještě při předběžné žádosti o úvěr. Následně jsem zjistil, že po svatbě došlo k počeštění mého jména přes matriční úřad, tudíž došlo i ke změně jména v registru obyvatel ČR. V praxi to znamená, že doklad vydaný ČR "Povolení k trvalému pobytu" je a musí dle zákona být vydán na jméno podle cestovního pasu (nepočeštěné), ale ve všech registrech v ČR by měl být správně veden s počeštěným jménem (na to jméno nemám žádný oficiální doklad, pouze razítko cizinecké policie na stránce č. 9 z dokladu o povolení k pobytu). Následně jsem změnil údaje i v bance, která změnu neoznámila v BRKI, tak jsem měl dvě různé jména. Teď už by mělo být vše správně v BRKI a NRKI i v registru obyvatel ČR, ale znovu došlo k zamítnutí úvěru. Mohli byste mi poradit, kde všude ještě může být problém s jménem, případně, proč mohlo dojít k opakovanému zamítnutí úvěru? Může to mít ještě jinou příčinu, kromě problému s jménem (za předpokladu, že je již vše opraveno a správně)? Předem děkuji za odpověď.

Hledáte půjčku? Zde najdete tu nejlepší!

Dobrý den,

problém pravděpodobně nebude v přesném přepisu jména, neboť kontrola bonity v registrech se provádí primárně dle jiných a jednoznačnějších identifikátorů (rodné číslo). Pro získání půjčky nebo hypotéky taktéž není nutné mít pozitivní úvěrovou historii (řádně splácený úvěr). Důležité je nemít negativní záznamy. Obecně je nutné mít dostatečný a trvalý příjem a nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

20.9.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Naučte děti hospodařit díky kapesnému. Mladším dětem stačí prasátko, pro větší se hodí dětský účet. Poradíme, kdy s kapesným začít a kolik peněz dávat.

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

19.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak pomoci dětem se startem do života? Přece pomocí stavebního spoření. Podobně uvažuje řada lidí. Stavebko totiž přináší ze všech spořicích produktů nejlepší zhodnocení. Má ale svá specifika – a o stavebním spoření pro děti to platí dvojnásob.

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

LH

#15423, Příjem pro hypotéku a nemoc, Hypoteční poradna, 24.9.2021

Dobrý den, moje mzda obvykle činí obvykle kolem 29 tisíc čistého. V srpnu jsem 14 dní marodil a proto bylo moje výplata pouze 25 tisíc cca. Na pásce byla čistá mzda 16 tisíc plus 9 tisíc náhrada za nemocenskou. Nyní mi jde o obvyklý 12ti měsíční průměr mzdy pro hypotéku. Bude se mi tedy z toho srpna do tohoto průměru započítávat pouze částka 16 tisíc, nebo je nějaká šance,že by se do tohoto průměru započítalo i těch 9k náhrady za nemocenskou? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, do ročního průměru v rámci ověřování příjmu pro získání hypotéky se Vám započte celá čistá mzda ve výši 25 000 Kč (včetně náhrad za neodpracovanou dobu z důvodu nemoci).

JF

#15422, Akcie z kuponové privatizace, Akcie a investice, 24.9.2021

Dobrý den, nechá se dohledat, kam jsem dal body v kuponové privatizaci? Děkuji

Dobrý den, požádejte o výpis z tzv. nezařazené evidence dle RČ (za 500 Kč Vám ho vyhotoví Centrální depozitář cenných papírů). Zde naleznete přehled svých akcií z kuponové privatizace.

JS

#15421, Odpočet úroků z hypotéky a pronájem bytu, Hypoteční poradna, 24.9.2021

Dobrý den, rád bych se dotázal, jak je to s daňovým přiznáním a uplatněním slevy z úroků hypotéky. Byt jsem zakoupil 4/2021. Od půlky 9/2021 je byt pronajímám. Lze uplatnit úlevu na dani za zaplacené úroky hypotéky pouze za dobu, kdy nemovitost byla využívaná výhradně k mému bydlení? Pochopitelně chápu, že nelze uplatnit v případě pronájmu nemovitosti.

Dobrý den, ano, odpočet úroků z hypotéky můžete uplatnit za období, kdy byt sloužil k řešení vašich bytových potřeb.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 15 400 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR