Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Platba #11214, Proč platby do Ruska nefungují lépe a rychleji?

Proč platby do Ruska nefungují lépe a rychleji?, Platba

MK

Dobrý den pane Jermáři, narazil jsem na vaši reakci na platby do Ruska a nedalo mi to, tak reaguji svou zkušeností. Sám hledám způsob, jak zaplatit online dárek (hudební nástroj) v ruském obchodě kamarádovi z RF. Zadání prakticky elementární: On přijde s učitelem do obchodu, s trochou štěstí si vybere kytaru, prodavač ji mým jménem (mají všechny náležitosti pro e-shop k dispozici) nakliká do e-shopu a zavolají, že se mám přihlásit a zaplatit platební bránou. Já si pak změním heslo pro případ dalšího užití. Konec pohádky. Ukazuje se, že obchod, jako mnoho jiných, přijímá jen Sberbank kartu. Tu nemám a ani necítím potřebu si ji zřizovat. Moje VISA je jim na dvě věci, i když s ní platím online na mnoha e-shopech světa. A teď proč vlastně píši: Není pravda, že výsledek transakce se musíte dozvědět dost včas... (nechme konkretizaci to na představě každého.) Loni jsem odeslal převodem nevelkou částku na Sberbank do RF a nejméně týden se nic nedělo. Pak se najednou objevilo hlášení, že jsem dostal peníze zpět bez vysvětlení. Samozřejmě bez poplatků. Vysvětlení, myslím PODSTATU, co se dělo, nemám do teď, ani když jsem zahájil oficiální šetření skrze mBank, odkud jsem finance na Sberbank účet posílal. Odpověď přišla, takže podobně jako u státních institucí, dodrží termín a nepomohou NIJAK. Z ruské strany přišla odpověď taková, že se jedná o vnitřní nastavení ruské banky. Šmitec, nic hmatatelného, prostě NULA informací. Takže já nevím, jak online zaplatit za zboží, protože u nich to řeší zadání telefonního čísla napojeného na platební kartu platnou v RF, ani jak převést peníze mamince toho dítěte, protože mi to prostě skrze jejich účty neodejde (mimochodem manipulaci s financemi mají udělánu zajímavě a celkem pohodlně díky fungování interních převodů telefon-telefon, který mají k účtu napojen. Nemusíte nikde vyplňovat čísla účtů atd., pro malé platby za pár tisícovek ideální řešení, mezi všemi tamními operátory a bankami.) Takže my prostě ve 21. století neumíme poslat člověk - člověku pár korun na podporu rodinných přátel jinak než skrze Western Union, což mi nakonec zbylo jako jediné, ne-onlinové, pomalé a drahé řešení. Vy byste měl lepší? ;) Jen pro info - jedná se o pěstounskou péči, kluk ze všeho vyrostl, na hudebku ho vzali minulý týden a nemají fin. rezervy, aby to platili hotově a já jim to pak posílal pozpátku. Určitě to nějak podobně dopadne, škemráním u známých, ale je to ponižující a znamená to neskutečný, absolutně zbytečný opruz. Ostatně jako téměř všechno kolem peněz.

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

ve 21. století samozřejmě umíme technicky zasílat platby v řádu vteřin. Vámi popsaný problém je čistě o politické vůli jednotlivých zemí odstraňovat administrativní překážky, otevírat trh a umožňovat volný pohyb peněz. 

V ČR máme okamžité platby (podporuje již 8 bank, další se postupně přidávají), které umožňují zasílat platby v řádu vteřin a to v režimu 24/7. Platby v rámci EU (SEPA) trvají max. 1 pracovní den. Platby do ostatních zemí trvají déle a v určitých případech (Rusko, Čína) je to poměrně komplikované a velmi nestandardní. Mimo bankovní platby tu dále máme PayPal, platby kartou a jiné nástroje. Některé země (Rusko, Čína) tyto celosvětově rozšířené a funkční nástroje a platební karty nepodporují a místo toho nasazují vlastní lokální nástroje (např. WeChat) a karty. Není to technika ale politika, která staví bariéry zamezující rychlejším a pohodlnějším transferům. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Nejvyspělejší technologie u pneumatik

Nejvyspělejší technologie u pneumatik

30.10.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Pilot Alpin 5: jedna z technologicky nejvyspělejších zimních pneumatik značky Michelin

Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví

Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví

29.10.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Současná koronavirová situace akcelerovala zájem o digitalizaci a online řešení. Řada společností využívá této příležitosti k transformaci svého byznysu, nebo rozjezdu úplně nového – postaveného na vzdáleném přístupu. S tím souvisí i poptávka firem po otevřeném bankovnictví.

Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka

Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka

29.10.2020, Reality, Autor: Petr Jermář

Koupili jste si nezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme, jak k pozemku přivést elektřinu, vodu, kanalizaci a plyn. Krok po kroku od projektové dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

L

#11602, Insolvence, exekuce a blokace účtu, Exekuce a insolvence, 30.10.2020

Dobrý den, chci se zeptat jak je to možné, že jsem v insolvenci před úpadkem a exekutor mi zablokoval účet v bance a strhl si z něj i finance.

Dobrý den, exekutor Vám může účet zablokovat i během insolvence, ale nesmí si z něj strhnout peníze (neb vykonavatelnost exekucí byla vstupem do insolvence pozastavena). Po plném schválení oddlužení a započetí splácení bude muset exekutor tyto peníze odevzdat ins. správci.

Y

#11601, Předčasné splacení půjčky Hello Bank, Půjčka, 30.10.2020

Dobrý den, chtěla bych předčasně doplatit úvěr 90 000 Kč u Hello Bank, platím 5 500 Kč měsíčně. Jsou za to nějaké sankce? A kolik to bude? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, Hello Bank účtuje za předčasné splacení půjčky 0-1% ze splácené částky. Výše sankce tak může být ve vašem případě max. 900 Kč.

ER

#11600, Exekuce a výplata životního minima, Exekuce a insolvence, 30.10.2020

Dobry den, dcera ma na svem uctu zablokovane penize, komenzacni bonus OSVC a danovy bonus na dite. Ma povoleno oddluzeni a ceka na jeho schvaleni. Vyplati ji banka 4 nasobek zivotniho minima? Dekuji za odpoved.

Dobrý den, ano, z důvodu krize koronaviru je možné až do 31/12/2020 žádat při blokaci účtu výplatu čtyřnásobku životního minima (místo běžného dvojnásobku). 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 11 600 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR