Prodej RD, Reality

Sjednejte si hypotéku online
9.9.2020 Reality

Dobrý den, prodal jsem nemovitost, kterou jsem stavěl svépomocí (stavební povolení 7/2017). Měl jsem své peníze, vzal si hypotéku a pozemek darovaný od otce (vlastník jsem byl asi čtyři roky). Budu podávat daňové přiznání z příjmu a chci se zeptat, jak mám doložit náklady na stavbu oproti příjmu? Je to znalecký posudek provedený soudním znalcem, který stanovuje cenu nemovitosti pro účely daní a poplatků? (tak je to na něm napsáno) Protože faktury nemám, aspoň ne všechny. Dům jsem prodal hlavně kvůli tomu, abych se zbavil hypotéky, kterou bych brzy nemohl splácet. Nejsem fyzická podnikající ani právnická osoba. Ještě jsem se chtěl zeptat, jestli tomu dobře rozumím, hypotéka se nepočítá jako příjem, tudíž by základ daně byl prodejní cena mínus hypotéka, tedy peníze, které mi skutečně vyplatila realitní kancelář na účet.

Dobrý den,

předmětem daně z příjmu je zisk (příjem z prodeje mínus náklady na pořízení nemovitosti). Hypotéka v tomto nikterak nefiguruje. Ohledně postupu určení nabývací hodnoty nemovitosti se doporučuji poradit s místně příslušným FÚ, kterému budete daňové přiznání podávat. Pravděpodobně se dohodnete na posudku, výsledkem kterého bude reprodukční hodnota stavby (za kolik by šlo danou nemovitost v daném místě a čase postavit).