Promlčený dluh, Banka

3.8.2018 Banka

Dobrý den, žádali jsme o úvěr ze stavebního spoření u České spořitelny, která nám ho nechce schválit kvůli tomu, že jim manžel vyběhl jako nespolehlivý. Pátrali jsme po tom a zjistili, že manžel měl kdysi dávno (před rokem 2000) bankovní účet u ČS a tehdy tam vznikl nějaký dluh (20 000 Kč). Asi nezrušil účet a nabíhaly tam poplatky. Účet v roce 2003 banka zrušila a manžel neví vůbec o tom, že by po něm banka dluh vymáhala. Banka tuto pohledávku posléze odepsala. Když jsme se teď dotazovali co s tím, tak řekli že může i odepsanou pohledávku uhradit. Manželovi se moc do toho nechce, protože vůbec neví jak dluh vznikl. Může banka tuto odepsanou pohledávku po manželovi vymáhat? Nevíme jestli u jiných bank v nějakém registru tento odepsaný dluh nevybíhá, je to prý ale interní záležitost ČS, ale oni úvěr tím pádem nám nedají. Chci se tedy zeptat, za jak dlouho se tahle odepsaná pohledávka promlčí a vymaže z bankovních registrů, aby nám mohla například jiná banka schválit úvěr?

Dobrý den,

banky obvykle nepřihlížejí k záznamům v registrech starším 4-5 let, tedy tento starý záznam z roku 2003 by neměl bránit získání úvěru v roce 2018. Doporučuji o úvěr žádat u jiné banky. Vaše pohledávka vůči České spořitelně je promlčená (nelze ji vymáhat). Nicméně většina věřitelů nepůjčuje dlužníkům, kteří u nich zůstali v minulosti něco dlužni. Spíše tak úvěr získáte u jiné banky.