Půjčil jsem peníze, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, mám trochu opačný dotaz. Půjčil jsem peníze kdysi důvěryhodné osobě, postupně mi dluh i po malých částkách splácela. Na půjčku je sepsán platný dlužní úpis. Poslední splátka byla minulý měsíc v říjnu z účtu dcery dlužníka. V listopadu splátka nepřišla. Začal jsem se zajímat proč a následně jsem se dozvěděl, že dlužník na sebe udělal insolvenci, údajně mne nahlásil do dluhů. Nic jsem netušil a nyní jsem prý bez možnosti získat svoje peníze zpět. Nemohl jsem se přihlásit k ostatním dluhům, protože jsem to nevěděl. Údajně jsem byl mezi věřiteli uveden. Je to účelově připravený podvod. Mohu toto jednání nějak napadnout např. podat trestní oznámení pro vědomý podvod? Je nějaká zákonná povinnost informovat věřitele, že dlužník na sebe vyhlásil insolvenci? Pokud by dluh nebyl splácen od začátku, měl bych alespoň nějaké podezření, ale takto se mi to jeví jako účelový podvod. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

půjčování peněz je náročným a rizikovým oborem. Banky na to mají nemalé týmy analytiků a právníků, kteří mimo jiné periodicky kontrolují, není-li dlužník v insolvenci či exekuci. Insolvenční soud oslovuje věřitele uvedené dlužníkem k přihlášení pohledávek. Navíc jsou všechny informace zveřejňovány v insolvenčním rejstříku (již 2 hodiny od podání návrhu na úpadek). Proto půjčování peněz laikům (v rodině, známým či jako přivýdělek) nedoporučuji.

Máte-li pocit že došlo k podvodu, domáhejte se svých práv soudní cestou a podejte trestní oznámení. Nicméně vězte, že dle zákona o spotřebitelské úvěru má i věřitel při poskytování půjček řadu povinností. Musí se předem přesvědčit, že dlužník má schopnosti úvěr splatit, atd.