Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #13378, Refinancování hypoúvěru po podpisu smlouvy

Refinancování hypoúvěru po podpisu smlouvy, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobry den, vzhledem k současným podmínkám na trhu bych se chtěl zeptat na možnosti refinancování úvěru zajištěného nemovitostí (hypoúvěr od Modré pyramidy) mimo konec fixace. Půjčeno 2 560 000 Kč, úroková sazba: 2,29%, fixace 10 Let (do 2030), měsíční splátka cca 10 000 Kč, objekt rodinný dům. Komplikace ze strany Modré pyramidy - neposkytnutí souhlasu se zřízením zástavního práva na 2. mistě pro jiné banky a vysoké poplatky při refinancování (účelně vynaložené náklady ve výši cca 50 000 Kč). Zkusit finančního arbitra?

Dobrý den,

limit pro sankce za předčasné splacení úvěru dle Zákona o spotřebitelském úvěru (max. 1% ze splácené částky, max. 50 000 Kč) a výkladu ČNB (účelně vynaložené náklady) se týká jen úvěrů, u kterých od podpisu smlouvy uplynulo min. 24 měsíců. Komerční banka (Modrá pyramida) sice porušuje tato pravidla a snaží se klientům účtovat vysoké poplatky i po uplynutí 24 měsíců (pak má smysl jít do sporu, např. přes Finančního arbitra), ale ve Vašem případě neuplynulo od podpisu smlouvy oněch 24 měsíců a právo je tak na straně banky. Desetiletou fixaci pro takto malou hypotéku (2,5 mil. Kč) a průměrně bonitního klienta levněji než za 2% nepořídíte (úrokové sazby dosáhly svého dna před 2 měsíci a rostou). Je tedy otázkou, zdali by se Vám v případě uplynutí 24 měsíců vyplatilo vést spor s bankou pro rozdíl 0,3%.