Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #14035, Rozdělení domu na bytové jednotky

Jaký je vliv věcného břemene na hypotéku pro dům s dvěma bytovými jednotkami?

Sjednejte si hypotéku online
27.4.2021 Reality

Dobrý den, přítel má na sebe napsaný celý dům a chtěl si vzít hypotéku. Bohužel tam má věcné břemeno babičku, která toto břemeno zrušit odmítla. Dům má jeden vchod, ale jsou to v podstatě dvě bytové jednotky, dole je obývák, kuchyň, pokoj, koupelna WC a v patře to samé. Společné jsou pouze schody a sklep. Na internetu jsem se dočetla, že lze při hypotéce ručit jen samostatnou bytovou jednotkou bez věcného břemene. Otázka zní, zda je nutné, aby byly tyto jednotky stavebně odděleny a měly samostatný vchod nebo to není podmínkou. Děkuji.

Dobrý den,

za hypotéku nelze ručit nemovitostí se zapsaným věcným břemenem práva dožití. Pokud to stavebně technické podmínky umožňují, doporučuji Vám RD rozdělit na 2 samostatné bytové jednotky a převést věcné břemeno práva dožití pouze na jeden byt obývaný babičkou. Druhým bytem byste následně mohli ručit za hypotéku. Samostatně zapsaný byt na katastru musí splnit stavební a technické podmínky kladené na byt (samostatný vchod, sociální zařízení, atd.).