Máte nárok na výnosy z investic, které váš exmanžel zdědil? Zjistěte, jaká práva máte po rozvodu.

Dobrý den, čeká mě s exmanželem finanční vyrovnání po rozvodu. Exmanžel před pár lety zdědil peníze po rodičích, které investoval do akcií, dluhopisů, fondů. Mám nějaký nárok na výnosy z těchto investic? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

velmi dobrá otázka. Při rozvodu dochází k dělení veškerého majetku ze společného jmění manželů (SJM). Do SJM spadá vše, co manželé nabyli během manželství, mimo darů a dědictví, které obdržel výlučně jen jeden z manželů (nebylo výslovně darováno/odkázáno manželům dohromady). Na akcie, dluhopisy a fondy tak nárok nemáte. Na výnos z nich možná ano - bude záležet na šikovnosti Vašeho a manželova právníka, co kdo dokáže vyargumentovat před soudem. Vždy je ale lepší se rozcházet v dobrém a dělení majetku domluvit bez asistence soudu.

Morálně bych to viděl takto. Kvůli komu se manželství rozpadlo? Jestli kvůli manželovi, bojujte o polovinu výnosů z investic. Jestli kvůli Vám, pak mu výnosy ponechejte.