Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #5145, Ručení za hypotéku nemovitostí rodičů

Ručení za hypotéku nemovitostí rodičů, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Pokračování dotazu č. 5139: Bylo nám řečeno od finančního poradce, že jde zhruba po 2 letech nechat odhadnout znovu náš dům. Dům má ve skutečnosti vyšší hodnotu o cca 1 milion. V roce 2004 byl odhadnut na 3,1 milionu a to bylo ještě před rekonstrukcí. Teď je po rekonstrukci a odhadli ho na 2,7 milionu. Tak mě zajímá, jestli se dá napsat třeba smlouva s omezenou dobou ručení a po té provést znovu odhad a tím vyvázat dům rodičů. Děkuji

Dobrý den,

toto bývá poměrně problematické. Měnit smluvní podmínky úvěru (např. zástavu) je možné obvykle jen při výročí fixace a pouze tehdy, bude-li s novými podmínkami (vyvázání jedné ze dvou nemovitostí, kterými chcete ručit) banka souhlasit.

Cena nemovitostí se v čase mění, nemusí pouze růst, může i klesat. Rozhodujícím faktorem je především lokalita. Venkov a obecně oblasti s horší dopravní dostupností, bez lepších pracovních příležitostí a občanské vybavenosti se vylidňují. Je zde přebytek nemovitostí, jejichž cena klesá. Banku zajímá tržní hodnota (za kolik by to šlo prodat v případě nesplácení úvěru), nikoliv reprodukční (kolik by to stálo znovu postavit). Tržní hodnota může být i nižší než reprodukční.

Ručení domem rodičů nedoporučuji.