Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #9533, Sankce za nenačerpání hypotéky

Může banka naúčtovat kompenzační poplatek při ukončení nečerpaného hypotečního úvěru na rekonstrukci?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, může nám banka naúčtovat 50 000 Kč "kompenzační poplatek" při ukončení nečerpaného hypotečního úvěru na rekonstrukci bydlení? U UniCredit Bank máme menší hypotéku na starou nemovitost. Přibližně před rokem jsme se rozhodli, že dům zrekonstruujeme a uzavřeli druhou hypoteční smlouvu (na rekonstrukci domu) u stejné banky. Již tehdy odhadce odhadl budoucí cenu nemovitosti na poměrně nízkou částku (tehdy nebyl problém). S rekonstrukcí jsme ale stále nezačali z důvodu průtahů se stavebním řízením. Dnes již víme, že povolení dostaneme v následujících týdnech a domluvili si na rekonstrukci firmu. Cena však od té doby poměrně výrazně stoupla (růst mezd a cen stavebního materiálu) a původní hypotéka je tak již nedostačující (o velmi vysokou částku). Proto jsme se rozhodli refinancovat u jiné banky, která vesměs reálně a férově odhadla budoucí cenu nemovitosti. S tím však souvisí zrušení druhé (nečerpané) a refinancování první hypotéky. Po šílených průtazích u UniCredit nám chtějí naúčtovat 50 000 Kč kompenzační poplatek (údajně za rezervování peněz), který se dá chápat jako náhrada škody či ušlého zisku. Dle výkladu ČNB by však při (primárně) předčasném splacení či ukončení mělo jít jen o administrativní náklady do čehož toto nespadá. Doslova je v nadpisu u ČNB dokumentu uvedeno: "Výklad účelně vynaložených nákladů vzniklých v souvislosti s předčasným ukončením hypotečního úvěru".  Může nám banka naúčtovat tento "kompenzační poplatek", či ne?

Dobrý den,

Vámi uvedené vysvětlení ČNB se týká jen řádně načerpaných hypotečních úvěrů, u kterých proběhlo 12 splátek. Za nenačerpání hypotéky banky účtují sankční poplatek (obvykle 5% z nenačerpané částky).