Proč je limit pro SEPA platby stanoven na 50 000 EUR a pro vyšší částky je nutná mezinárodní platba?

2.6.2023 Běžný účet

Dobrý den, můžu se zeptat, kde se vzal ten limit 50 000 EUR pro SEPA? Je tuším 100k (před tím byl 15k) na instantní platbu. Ale proč je norma 50K a u vyšších částek změna na mezinárodní platbu?

Dobrý den,

limit 50 000 EUR vychází ze směrnic EU, kdy platby do 50 000 EUR v rámci EU musí být klasifikovány jako SEPA. Banky nemohou za SEPA platby účtovat poplatky vyšší než za domácí platby. V praxi jsou tak SEPA platby bez poplatků. Vyšší platby nemusí banky klasifikovat jako SEPA a mohou za ně účtovat libovolně vysoké poplatky. Limit 100 000 EUR se vztahuje na pojištění vkladů.