Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #5741, Směnka, exekuce a blokace účtu

Směnka, exekuce a blokace účtu, Exekuce a insolvence

Dobrý den, mám dluhy u různých společnosti. Díky pravidelnému příjmu ze zaměstnání jsem dokázala dluhy pomalu splácet. Nedávno mi ale skončila pracovní smlouva, kterou mi odmítli prodloužit, jelikož jsem byla posledního půl roku na nemocenské. Momentálně jsem nezaměstnaná. Nedávno, když mi přišla výplata na bank. účet, jsem zjistila, že byl účet zablokován exekutorským úřadem z důvodu nezaplacení směnečné pohledávky. Dopis z exekutorského úřadu zatím nepřišel. Momentálně jsem ale bez příjmu a díky té blokaci účtu nemám ani na zaplacení splátek za tento měsíc. Prosím poraďte jak mám teď postupovat, abych se vyhnula osobnímu bankrotu? Děkuji

Dobrý den,

při blokaci účtu z důvodu exekuce máte nárok na vyplacení dvojnásobku životního minima (6 820 Kč pro jednotlivce, s počtem vyživovaných osob/dětí částka roste). Nicméně toto neřeší Vaši situaci, kdy jste bez práce, nemocná a na dávkách. Bez příjmu z nové práce upadnete do spirál exekucí. Nepovolí Vám ani osobní bankrot, neboť v rámci něho je třeba doložit, že budete schopná splatit min. 30% dluhů během následujících 5 let (zbytek je následně prominut) - více info v našem článku Insolvence a osobní bankrot (oddlužení).

Hovoříte o směnce, tedy předpokládám, že jste si půjčky nabrala u nebankovních společností. To bylo bohužel Vaše nejhorší životní rozhodnutí, které jste mohla udělat. Když Vám není ochotna půjčit banka, dělá to pro Vaše dobro. Banky mají peněz dostatek, půjčují všem, kde to jen trochu jde. Nabrat si v takové situaci úvěry u nebankovních společnosti znamená, že se dříve či později dostanete do exekucí a osobního bankrotu. Přesně tomu chtěla banka předejít, a proto Vám nepůjčila.