Banky.cz Bankovní poradna zdarma Platba #8155, Storno zahraniční platby

Storno zahraniční platby, Platba

28.11.2019 Platba

Dobry den, chtela bych vas poprosit o radu ohledne me situace s bankou Moneta. Jedna se o to, ze jsem v tomto tydnu provedla kolem 12 hodiny zahranicni prikaz k uhrade na nemalou castku pres internetove bankovnictvi. Bohuzel jsem prevod resila v rychlosti a poprve. Nezkontrolovala jsem kurz eura. Po necelych dvou hodinach jsem zdesena odectenou castskou volala na linku Monety. Jak mam postupovat, ze chci zrusit dany prikaz? Co me to bude stat? Za tento kurz prevest penize nechci. Slecna me odkazala na internetove bankovnictvi, kde jsem mela zazadat o zruseni. Dale uvedla, ze do 17:00 bych to mela mit BEZ poplatku 500 Kc. Zadost jsem odeslala po druhe hodine, Pote mi prisla odpoved, ze zadost predali zahranicni bance a ze me to bude stat 500 Kc plus sazby zahranicni banky, ktere oni neznaji. Den po te, jsem banku znovu kontaktovala, telefonicky a pisemne a bylo sdeleno, ze mi nedokazi rici, jestli se penize vrati ani kdy. Nemaji naprosto zadne informace, vse ma v rukou zahranicni banka. Zasla jsem do zahranicni banky i s majitelem uctu. Dokonce od vedeni zah. banky nam bylo potvrzeno, ze o dane castce ani jakemkoliv moznem pohybu na uctu nic nevidi. Rozhorcena, jsem znovu psala zpravu, kde jsem danou zkutecnost uvedla. Na zpravu mi dosud nebylo odpovezeno. Ale dnes se mi na ucet vratila castka. S velkym financnim rozdilem, protoze castku vypocitavali kurzem 24,6 pricemz odchozi platba byla pocitana kurzem 26,3. Samozrejmne 500 Kc jako vysmech k tomu. Otazka moje je, kdyz se castka ani neobjevila v zahranicni bance a ja prikaz zrusila v ten samy den, mela by byt pripsana cela odectena castka? Nikdo me neseznamil s touto skutecosti.

Dobrý den,

storna plateb (domácích i zahraničních) jsou velmi problematická, neboť banka může Vaši platbu zastavit jen do momentu, než peníze opustí vaší banku. Dále peníze putují přes clearingové centrum třetí strany cílové nebo zprostředkovatelské bance a vaše banka nad cestou vašich peněz ztrácí kontrolu. Celý proces si představte jako poslání dopisu poštou. Hodíte dopis do schránky a šanci vzít své rozhodnutí zpět máte do momentu, než přijede pošťák a schránku vybere. Zatímco v minulosti trvaly platby i několik dní (než peníze opustily banku, trvalo to i celý den), dnes v době okamžitých plateb máte často na storno jen několik málo minut či hodin (a někdy ani to ne).

U zahraničních plateb resp. plateb v jiné měně je ještě komplikace navíc s měnou. Když odesíláte eura z korunového účtu, banka pro Vás musí nejprve eura nakoupit na devizovém trhu. Naopak když přijímáte příchozí platbu v EUR na korunový účet, banka za Vás eura nejprve na devizovém trhu prodá a nakoupí pro Vás koruny. Kurzy těchto operací banky uveřejňují v kurzovém sazebníku (kurzy se mění každý den). Je to jako při návštěvě směnárny. Přijdete do provozovny, podíváte se na kurzový lístek a buď se sazbami souhlasíte a peníze směníte nebo nesouhlasíte a jdete o dům dále.

To co jste udělala Vy bylo, že jste nejprve dala bance pokyn ke směně korun za eura, následně jste si to rozmyslela a dala druhý pokyn ke zpětné směně eur za koruny. Vaše peníze prošly 2x měnovou konverzí, proto jste dostala zpět méně.

Na trhu máme přes 30 bank, které nabízejí velmi rozdílné podmínky. Některé banky mají lepší kurzy, jiné horší. Někde procesují platby rychleji, jinde pomaleji. Někde si účtují vyšší poplatky, jinde nižší (a mnohé banky žádné). Volba je jen a pouze na Vás.