Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #17219, Transakční poradenství

Transakční poradenství, Daně

9.3.2022 Daně

Dobrý den Vážení, chci koupit a.s., kterou vlastní jediný majitel dvou akcii. V majetku a.s. je pouze pozemek a objekt - provozovna restauračních a ubytovacích služeb, tuto činnost bych rád provozoval jako FO. Stávající vlastník a.s. (akcii) chce prodat dvě akcie, které vlastní déle než 36 měsíců a nesouhlasí s prodejem nemovitostí a následným zrušením a.s.. Můžu si jako jediný vlastník a.s. prodat sám sobě jako FO nemovitosti, které tvoří jediný majetek a.s. a za jakou cenu? Jaká bude výchozí cena k odepisování – kupní cena akcii, nebo stávající neodepsaná hodnota budovy? Jak to bude s pozemkem, který se neodepisuje – jak je pozemek účetně veden, v jaké ceně, musí být uvedena jeho hodnota při prodeji akcii. Jaká reálná hodnota se použije při přeřazení z obchodního do osobního užívání – tržní, oceněním znalce, odhadem, nebo podle nějakého předpisu? Pro úplnost uvádím, že na pozemku je zřízena a hostinskou činností využívána tzv. zahrádka. Jaká bude cena přeřazení z obchodního do osobního vlastnictví z hlediska daňového – účetní, odhadní, tržní a jak to bude s odpisy? Budou se muset zdaňovat i odepsané částky a to pouze vzniklé po prodeji akcii, nebo i ty, které odepsal prodávající. Jaké daňové povinnosti mě vzniknou, v jaké výši a budu muset také platit solidární daň, když ihned po koupi akcií, nebo až po uplynutí 36 měsíců budu chtít zrušit a.s. a nemovitosti i nadále vlastnit jako FO? Děkuji

Dobrý den,

transakční poradenství pro koupi akciové společnosti a vedení účetnictví je nad rámec naší bezplatné poradny. V případě zájmu Vám tyto služby mohu nabídnou za 1 990 Kč/hod.