Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #6256, Ukončení pracovního poměru a čerpání dovolené

Ukončení pracovního poměru a čerpání dovolené, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, na kolik dní dovolené mám nárok, když chci ukončit ve firmě pracovní poměr k 31. 5.? Díky

Dobrý den,

při ukončení pracovního poměru v průběhu roku máte nárok na poměrnou část dovolené. Skončíte-li k 31/5, máte nárok na dovolenou ve výši 5/12 celoroční dovolené. Nejčastěji nabízejí zaměstnavatelé v tuzemsku 5 týdnů dovolené - pak by Váš nárok byl ve výši 10 dnů (může to být méně i více - dle délky dovolené, kterou máte sjednanou u vašeho zaměstnavatele).

Zákonná dovolená činí 4 týdny. Dodatečná dovolená nad tuto hranici je považována za zaměstnanecký benefit a její čerpání se může řídit podmínkami zaměstnavatele (někde na ni pohlížejí jako na zákonnou dovolenou, jinde mají přesný rozvrh nároku dle data začátku/ukončení pracovního poměru).